Backlink Kazanma Yöntemleri

Backlink

backlinkArama sıralama sonuçları, günümüzde hayli rekabetli bir sektörün ekmek kapısı haline gelmiş durumda. SEO adı altında yapılan işlemler kişilerin tecrübelerine göre farklılık gösterse de, temel olarak SEO’nun en önemli noktalarından birini oluşturan “backlink” kavramı için yapılabilecek şeyler pek de birbirinden farklı değil. Kimi insanlar footer ve sidebar backlink almayı tercih ederken, kimileri de tanıtım yazıları kullanarak çeşitli anahtar kelimeler üzerinden backlink kazanma yoluna gidiyorlar. İlk yöntemde backlink’in kalıcılığı olmadığı için (aylık link alımları) artık pek tercih edilmeyerek, daha uzun ömürlü olan tanıtım yazılarının içine yerleştirilen link çıkışlarına ilgi gösteriliyor. Belirttiğimiz gibi, kişisel tecrübelere göre de değişiklik gösteren backlink kazanma yöntemlerini temel olarak birkaç maddede özetleyebiliriz.

 Blog Backlink

Durun, hemen burun kıvırmayın. 10.000 tane blog backlink’ten bahsetmiyoruz burada. Kaliteli ve alakalı sayfalardan blog yorumları yaparak backlink kazandığınız takdirde cidden fayda görebilirsiniz. Günümüzde çeşitli Blackhat programları aracılığıyla kazanılan yüzlerce, hatta binlerce çöp sayfadan alınan blog backlink’in kimse uzun vadede faydasını göremediği için artık “blog backlink” kavramı pek rağbet görmüyor. Ancak kaliteli ve çöp olmamış sitelerden ve bilhassa alakalı sayfalardan alınan blog backlinkler, ücretsiz ve kalıcı olması gibi artılarla da tercih sebebi haline gelmelidir. Örnek vermek gerekirse, dantel modelleriyle alakalı siteniz için yine başka bir dantel örgü sitesine yorum yaparak backlink kazanmanızdan daha doğal ne olabilirdi ki? Google’ın da doğallığa ne kadar önem verdiğini hatırladığımızda, bu gibi backlink yöntemlerinin işe yarayacağı noktasında umutlarımız kuvvetleniyor.

Sosyal İmleme

Çeşitli webmaster platformlarında yine blog backlink yönteminde olduğu gibi binlercesinin satışının gerçekleştiği sosyal imleme için yine “azı karar, çoğu zarar” düsturunu uygun görüyoruz. Kişilerin beğendikleri adresleri kaydederek daha sonra kolayca bulmasına olanak sağlayan sosyal imleme siteleri, çoğunlukla ücretsiz olan Pligg yazılımını kullanır. Bu siteler genellikle kalitesiz ve çöp haline dönüştüğü için, uzun vadede yine pek de kalıcı sonuçlar vaat edemez. Ancak Alexa sıralaması ve PR gibi değerleri bakımından yıldızlaşan bazı sitelere yapılan imlemelerin bilhassa “yeni yazıların index alması” noktasında yararlarının gözlemlendiği de bir gerçek.

Forum Konuları

Sitenizi tanıtın” kategorisine programlarla açılan ve hiç de doğal bir görünüm vermeyen konulardan bahsetmiyoruz tabii ki. Haber sitenizde yer alan güncel bir haberi kaliteli bir forum sitesine koyarak makalenin en altından sitenize “kaynak:” şeklinde link çıkmanız doğal bir görünüm kazandıracaktır. Linkler genelde dofollow olduğu için güzel de bir backlink yöntemidir, ancak her yöntemde olduğu gibi forum konuları açarken de aşırıya kaçmamak önemli.

Bir şeyler üretmek

İlginç bir başlık olduğunun farkındayız. Tema, program veya eklenti tarzında kullanıcıların işine yarayacak ve viral olarak da reklamınızı gerçekleştirebileceğiniz herhangi bir şey üretmeniz, sizin ve sitenizin yararına olacaktır. WordPress için ürettiğiniz bir temanın footer alanına yerleştirdiğiniz linkler, temayı kullanan site sayısıyla doğru orantılı olarak artacağı için ortaya devasa bir backlink ağı çıkacaktır. Keza aynı şekilde bir WordPress eklentisi geliştirdiğiniz takdirde de onlarca, hatta yüzlerce internet sitesinde eklentiniz tanıtılacağı için viral bir şekilde sitenizin tanıtımı da gerçekleşecektir. En kaliteli, uzun vadeli ve ileriye dönük backlink kazanma tekniklerinden birisi olan bu yöntemi günümüzde çoğu SEO firması ücretsiz tema dağıtma yoluna giderek tercih ediyor.

Temel olarak bu şekilde özetlemenin mümkün olduğu backlink kazanma yöntemleri, her geçen gün farklı bir boyuta bürünebiliyor. Sürekli olarak yeni fikirler üretmek, yeni backlink yöntemleri keşfetmek sizi rakiplerinizden farklı kılabileceği gibi, onlardan bir adım öne geçmenize de olanak sağlayabilir.

9 Replies to “Backlink Kazanma Yöntemleri”

 1. Eczane says:

  güzel bir yazı, sanırım işin aslıda bu tarz makalelerde 🙂

  Cevapla
 2. Genç Odası says:

  Makalelerinizi takip etmekeyiz. Çok teşekkür ediyoruz artık seo işimizi kendimiz yapabiliyoruz.

  Cevapla
 3. kurşun kalem says:

  açıkçası aç gözlülükle ve küçük fiyatların cazibesine kapılarak backlink satın alacaktım ama vaz geçtim. teşekkürler

  Cevapla
 4. Kızmazlar says:

  Baclink konusunda oldukça aydınlatıcı bilgiler mevcut. Teşekkürler ellerinize saglık.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir