Backlink Nedir? SEO İçin Neden Önemlidir?

Backlinklerin SEO İçin Önemi

backlink nedirBack (geri) link (bağlantı) kelimelerini birleştirdiğimiz zaman, karşımıza “backlink” adındaki her webmaster’ın hayalini süsleyen o büyülü kelime çıkar. Temel olarak sitemize bir anahtar kelime üzerinden verilen link çıkışı olarak da tanımlayabileceğimiz backlink, sitenizin bahsi geçen anahtar kelimede bir diğer site tarafından tavsiye edildiğini Google ve diğer arama motorlarına bildirmeye yarar.

Çoğu SEO faktöründe olduğu gibi, backlink kavramında da “nitelik ve nicelik” hayli önem taşıyor. Çöp site olarak tabir edilen adreslerden aldığınız yüzlerce backlink sıralamaya çok da etki edemeyeceği gibi,  PR değeri 7 olan ve .GOV uzantılı olan bir siteden alacağınız backlink sitenizin trustrank’ının artmasına ve dolaylı olarak sıralamada yükselmenize sebebiyet verebilir.

Backlink

Evet, backlink SEO için en önemli unsurlardan birisidir. Çeşitli kategorilere ayrılan backlinkin türlerini şu şekilde sıralayabilmek de mümkün:

  • ( Blog backlink ) Yorumları otomatik onaylayan, çoğunlukla WordPress ile oluşturulmuş olan sitelere yorum atmak ve URL kısmına site adresini yazmak suretiyle alınan backlinklerdir. Scrapebox ve SenukeX gibi çeşitli programlarla bu tür çalışmalar yapılmaktadır. Piyasada temiz blog kalmadığı için link çıkışı hayli fazla olan adreslere sizin sitenizin eklenmesi pek de etki etmeyecektir. Bu yüzden blog backlink paravan siteler harici pek de tavsiye edilmez.
  • ( Profil backlink ) PR ve Alexa değeri yüksek forumlara üye olunur, signature (imza) kısmına anahtar kelime üzerinden sizin sitenizin adresi yazılır. Google profil adresinizi indexlediği zaman sizler de backlink kazanmış olursunuz. Gözle görülür şekilde, kalıcı olarak faydasını görebilen kişi sayısının azlığından dolayı bu yöntem de pek tavsiye edilmez.
  • ( Link değişimi ) Çoğu webmaster platformunda “link değişimi” adı altında bir kategori bulunur. Karşılıklı olarak linklerin değiştirilmesi ve bir diğer PR güncellemesine kadar linklerin footer ve sidebar gibi bölümlere yerleştirildiği bu yöntem; bilhassa PR değeri yüksek sitelerle link değişimi yaptığınız zaman sitenizin PR değerinin artması noktasında ciddi yarar sağlayabilir. Buna karşılık tek bir kelime üzerinde yükselmek istiyorsanız, yine bu yöntem tavsiye edilebilir. Ancak daha önce de dediğimiz gibi, link çıkışı az ve PR değeri yüksek sitelerden alınan backlinkler daha faydalıdır.
  • ( Tanıtım konuları ) Yeni dönemde webmasterlar tarafından en çok tercih edilen ve rağbet gören backlink yöntemidir. Hem backlink noktasında yarar sağlaması, hem de gerçek kullanıcıların siteyi görüp ziyaret etme imkanı sunması tercih sebebidir. Türkçe forum sitelerinde bulunan “site tanıtımı” kategorilerine konu açılması ve tanıtım yazısının yayınlanması suretinde gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra sırf forumlarda değil, blogspot ile oluşturulmuş paravan bloglara ve C-Class IP’lerde bulunan blog adreslerine tanıtım yazısının dağıtılması şeklinde de gerçekleştirilir. Fiyat ve başarı oranlamasına baktığımız zaman en etkili backlink kazanma yöntemi olduğunu söylesek abartmış olmayız. Google’ın istediği gibi, oldukça doğal gözükmesi de cabası.

Siteniz için her ne yaparsanız yapın, “azı karar, çoğu zarar” düsturunu mutlaka hatırlayın. Nitelikli, az ve öz backlink almaya önem gösterirseniz; neden birinci sıraya siz çıkamayasınız?

2 Replies to “Backlink Nedir? SEO İçin Neden Önemlidir?”

  1. sohbet says:

    Çok Teşekkürler hocam güzel bilgileriniz ile bizi bir nebze aydınlattınız ancak pr li siteleri özelliklede dowfollow siteleri bulan bir program vardı adını hatırlamıyon bilen olursa paylaşssın lütfen 🙁

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir