E-Ticaret Siteleri için SEO İpuçları

E-Ticaret SEO

eticaret seoHer web sitesi sahibi, sitesinin sıralamasını, trafiğini ve satışlarını arttırmak için basit ama güçlü SEO teknikleri uygulamak ister. Uygulaması basit ancak olumlu etkileri oldukça fazla olan bu teknikleri sizlerle paylaşmak istedik.

Ürün Sayfaları için On-Page SEO

E-ticaret sitelerinin internet dünyasında yakaladıkları başarı satılan ürün miktarına göre değişmektedir.  Her ürün için binlerce arama yapılmaktadır. E-ticaret sitenizde bulunan ürün miktarı ve çeşitliliği ne kadar fazla ise ziyaretçi sayınızın artma olasılığı da o kadar fazla olacaktır. Ancak ürün sayfa sayınızın fazla olması tek başına yeterli değildir. Bu sayfaların doğru bir şekilde optimize edilmiş olması gerekir.

Ürün sayfalarında yapılabilecek en önemli optimizasyon teknikleri şunlardır:

 1. Başlıkta ürün ismini mutlaka geçirin.
 2. Yazı içerisinde ürün ismini ve ürün aranırken en çok kullanılan anahtar kelimeleri geçirmeye çalışın. Anahtar kelimeleri, cümlenin anlamını bozmayacak şekilde yeterli miktarda kullanın.
 3. Ürün resminin üzerinde, içinde anahtar kelimeniz geçen ALT etiketini kullanın.
 4. URL içerisinde ürün isminin geçmesine dikkat edin.
 5. Ürün çeşitlerine göre farklı sayfalar oluşturun. Mesela her renk için farklı ürün sayfası oluşturmanız etkili olacaktır. Ör: “i-Phone 4S Siyah”
 6. Ürün sayfalarınızda bulunan içerikleri çeşitlendirin. Tabii ki içinde binlerce ürün bulunan bir e-ticaret sitesinde her ürün için açıklama yazmak oldukça zor olacaktır. Fakat kullanıcıların yorum yapmalarına izin vererek ürün sayfalarında otomatik olarak içerik gelişmesini sağlayabilirsiniz.
 7. Kategori sayfalarınızı projenize göre planlamalısınız. Kategori isimleri, ürünlerinizle ilgili en çok arama yapılan kelimelerden oluşmalıdır ve ana kategori altında alt kategoriler olarak sınıflandırılmalıdır. Örnek verecek olursak, ana kategori olarak saat kategorisi oluşturduğunuzda, alt kategoriler altın saat, çelik saat, paslanmaz saat .. olarak düzenlenebilir. Oluşturduğunuz bu kategorilere yazılarınızdan link vermeniz, kategorilerin güçlenmesini sağlayacaktır.

Web Site İndexlenme Hızı

Yeni gelen ürünlerinizi siteniz üzerinden hemen satışa çıkarmak istiyorsanız, öncelikle sitenize koyduğunuz yeni ürün sayfalarının indexlenmesi gerekmektedir. İndexlenme hızı bu bakımdan büyük önem taşımaktadır.

Sayfalarınızın daha hızlı indexlenmesi için güçlü bir sayfanızdan yeni ürün sayfanıza link verebilirsiniz. Ana sayfanızda “yeni ürünler” isimli bir link oluşturarak ziyaretçilerinizi bu sayfalara yönlendirebilirsiniz. Anasayfa sitenizin en güçlü sayfası olacağı için Google botlarının yeni sayfalarınıza ulaşması kolaylaşacaktır. Ayrıca sitenizin indexlenmesini kolaylaştırmak için mutlaka site haritası kullanmalısınız.

 

5 Replies to “E-Ticaret Siteleri için SEO İpuçları”

 1. Seo says:

  Sağolun hocam gayet faydalı bir makale olmuş.
  Bildiğimiz gibi sürekli olarak makale paylaşamayan yani portal tarzı, alışveriş tarzı siteleri olanlar için yükselmek biraz daha zor.Çünkü özgün makaleler yazarsanız google sizi biraz olsun destekliyor.Ancak bu tür sitelerin biraz daha fazla backlink alması gerekiyor.Yani tek çareleri tanıtım yazıları ve backlinkler oluyor.Teşekkürlerimi sunarım.

  Cevapla
 2. Eczane says:

  gayet güzel bir çalışma olmu, benim sitemde bahsedilen herşeyi denedim ama hala geridieyim, acaba nerde yanlış yapıorum 🙂

  Cevapla
 3. fue saç ekimi says:

  e ticarete yeni başlayanlardanım, ürün seçimi kadar seo da çok önemli. malım sadece reklamla ziyaretçi çekmek çok maliyetli, verdiğiniz fikirler için teşekkürler.

  Cevapla
 4. kemal sunal filmleri says:

  Siteniz ve tasarımınız gayet güzel. Belliki işinizde profesyonelsiniz başarılarınızın devamını diliyorum.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.