Google “aynen arama” nedir?

Google Aynen Arama Özelliği

google aynen aramaGoogle her geçen gün kullanıcı odaklı yenilik ve iyileştirmeler geliştirmeye devam ediyor. Arama sonuçları sürekli yenileniyor, insanların aradıklarını daha kolay bulabilmeleri için farklı farklı algoritmalar deneniyor. Google Caffeine, Panda ve diğer algoritmalar bu gelişmelerin habercisiydi aslında. Son olarak geliştirilen “aynen arama” adlı yenilikle birlikte, Google SERP diye adlandırdığımız arama sonuçlarının sıralamasında ve kullanıcıya sunulmasında da ciddi bir değişikliğe imza atmış oldu. Peki nedir bu “aynen” özelliği? Ne işe yarar ve neden kullanmalıyız? Buyrun hep birlikte bu soruların cevaplarını inceleyelim.

Google kurulduğu ve yayın hayatına başladığı günden beri ziyaretçiye aradığı içeriyi kolay ve hızlı bir şekilde sunmayı amaçlar. Bununla birlikte aranılan içeriğin sıralama sonuçları arasında ilk 3 sırada yer alması, arama – bulma oranının yükselmesini de sağlayacağından; Google sürekli arama sonuçlarını sıralama kriterlerini güncelleme ve yeni algoritmalar geliştirme çabası içerisinde olmuştur. Bunu sağlamanın yolunu ise ziyaretçinin daha önce yaptığı aramaları kayıt altına alma, kullanıcının kişisel tercihlerini hatırlama ve bu tercihlere göre arama sonuçlarını düzenleme gibi faaliyetlere de imza atan Google; son olarak geliştirdiği Google Plus uygulaması sayesinde Plus’ta çevrelerinize ekli olan bir kişinin +1 yaptığı bir siteyi, arama sonuçlarında daha da öne atabiliyor. Bu sayede kişiler arkadaşlarının önerdiği sitenin aradığı içeriği barındırdığına itimat ederek söz konusu siteye tıklamış oluyor. Google, geliştirdiği “aynen” seçeneği sayesinde tüm bu seçenekleri devre dışı bırakarak; birebir aradığınız metni içeren sonuçlarla karşılaşmanıza olanak sağlamaya başlamış bulunuyor. Kişisel tercihlerinizi, Google Plus’ta bulunan +1’leri, daha önce ziyaret ettiğiniz siteleri vesair tüm çerez bilgileri yok sayarak birebir aradığınızı bulmaya olanak sağlayan bu yöntem sayesinde Google’ın sizin için “bunu mu demek istediniz?” adı altındaki önerilerini de devredışı bırakabilmek mümkün hale geliyor. “Aynen” özelliğini kullanarak arama yapmak ise bilinçsiz kullanıcı için oldukça zor bir yerde saklanmış. Aramaları özelleştirme menüsünü kullanarak Aynen özelliğini aktif edebilirsiniz. Unutmadan, bu özelliği tanıtan Google açıklamalarında önerileri de devre dışı bıraktıklarını açıklamış bulunuyor. Yani bundan sonra “baslik” kelimesini arattığınız zaman “başlık” kelimesinin yer aldığı sayfalarla karşılaşmayacak, birebir aradığınız kelimeyi içeren siteleri bulabileceksiniz. Bunun yanı sıra “koşu” kelimesiyle bağlantılı olan “koşmak” kelimesinin de arama sonuçlarına yansıtılmayacağı Google tarafından aktarılan diğer bilgiler arasında yerini alıyor.

Google Aynen Arama

Google’ın aynen arama yöntemiyle neyi amaçladığı, kullanıcıya neyi sunmaya çalıştığı açıkça ortada. Kişiler için daha verimli sonuçlar üretme çabası içerisindeki Google’ın bu yöntemini kullanan kişi sayısı henüz az. Google’ın bu özelliği kullanıcılara duyurmak adına bir reklam çalışması yapıp yapmayacağı meçhul. Ancak ilerleyen günlerde Google’ın daha farklı arama sonuçları listelemek adına alacağı radikal kararların bir öncüsü olarak yorumlayabileceğimiz bu özelliğin sıralama sonuçlarını aşırı olumsuz derecede etkilemeyeceği muhakkak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir