Google Panda Algoritması ve SEO

panda algoritmasıGoogle, kendi arama motorunun kalitesini korumak amacıyla yeni algoritmalar gerçekleştirmeye devam ediyor. Bunun son örneği Panda adı verdiği yeni algoritma oldu. Bu algoritma açıklandığında binlerce site bu yenilikten olumsuz etkilendi. İnternet üzerinden gelir elde eden kişilerin gelirlerinde %60’a varan düşüşler yaşandı. SEO uzmanları, SEO danışmanlığı veren firmalar dahi işin üstesinden gelebilmek ve yaşanan düşüşleri anlamakta zorlandılar ve hala tam anlamıyla algoritma anlaşılabilmiş değil. Sadece öne çıkan bazı kriterler var ve bu makalemde sizlere bunlardan bahsetmeye çalışacağım.

Artık sitelerinize gösterdiğiniz ilgiyi biraz daha arttırmanız gerekmekte çünkü Panda Algoritması, emek verilen, ilgilenilen ve ilgi gören siteleri ön sıralara taşımayı hedefliyor.

Google Panda Algoritması

 • Bugüne kadar yapılan çalışmalar, yazılan makaleler hep anahtar kelimeye yönelikti. Yazılan hemen hemen her makalenin içinde defalarca hedeflenilen anahtar kelimeler geçirilip, site içerisinde hedef kelimelerde yoğunluk yaratma stratejisi izlendi. Hatta siteler tek bir kelimeye odaklandılar. 2012 yılında başarılı olmak, arama motorlarında yükselmek istiyorsak site içeriğini tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor. İçeriğin arama motorları açısından kral olduğunu kabul ediyorsak makalelerdeki anahtar kelime yoğunluğunu dengede tutmamız gerekiyor. Aslında bu yoğunluk makalenin uzunluğuna göre değişmekte. Edindiğim tecrübeler doğrultusunda bir makalede 2 veya 3 anahtar kelime geçirmenizi tavsiye ediyorum.  İçeriğinizdeki anahtar kelimeleri mutlaka çeşitlendirin. Örneğin; Sigorta ile ilgili bir makale yazmayı düşünüyoruz, yazacağımız makaledeki hedef kelimemiz sigorta olacaktır doğal olarak. Fakat bu hedef kelimeyi çeşitlendirmemiz bizim sıralamalarda yükselmemiz için faydalı olacaktır. Yani sadece sigorta kelimesine odaklanmamamız gerekli. Çeşitlendirmeyi şu şekilde yapabiliriz; Araç Sigortası, Kaza Sigortası, Yaşam Sigortası vb.  Bu anahtar kelimelerden birini mutlaka ilk paragrafta geçirin. Makalenizde başlık etiketlerini mutlaka kullanın ( H1, H2, H3 gibi ).

 

 • Sitelerinizi mutlaka Cep telefonu, iPad, iPhone, Tablet, Android vb. cihazlara uyumlu hale getirin. Çünkü bu cihazlar kullanıcıların hemen hemen her yerden internete erişim sağlamalarına olanak tanımakta ve kullanıcıların bu cihazlar üzerinden web sitelerine girişinde belirgin oranda artış gözlemlenmektedir. Bu sebepten dolayı sitelerinizin kodlarında hata olmaması, kullanılabilir olması ve düzenli olmasına dikkat edin. Ana sayfanızın çok karmaşık olmamasına özen gösterin ki bu cihazları kullanan kişiler kolayca sayfanızdan istediklerini alabilsinler. Aksi halde sayfanızda geçirilen süre azalacak, hemen çıkma oranı artacak ve bu sitelerinizi olumsuz etkileyecektir.

 

 • Makelelerinizi en az 350-400 kelimeden oluşturun çünkü Google bunun daha az sayıda olmasını istemiyor. Bir çoğumuzun gözüne çarpmıştır, kullanıcısı fazla olan sitelerdeki makaleler bu değeri taşımaktadır. Bunun yanında kaliteli içerikler üretmeye  özen gösterin ki arama motorları sizin sitelerinizi ön sıralara taşısın.

 

 • Panda Algoritması işini severek yapan site sahiplerini korumayı hedeflemektedir. Bu yüzden kopya içerik sahibi siteler 2011 yılının ikinci yarısından itibaren Google tarafından kesin olarak cezalandırılmaya başlandı ve kopya içerik sahibi siteler sıralamalarını kaybettiler ve arka sayfalara doğru uzun bir yolculuğa çıkmış gibi görünüyorlar. Panda kopya içeriğin cezasını bu algoritma ile bitirmiş gibi görünmekte. Özgün makaleler ile umduğunuzdan daha hızlı bir şekilde Google’da yükselebilirsiniz.

 

 • Sosyal medyayı yakından takip edin ve sitelerinizi sosyal medyada duyurmaya çalışın. Siteleriniz için Facebook, Twitter, Google+ sayfaları oluşturun. Makalelerinizin kolayca görünen herhangi bir yerine sosyal paylaşım butonları yerleştirin. Bu sayede kullanıcılar yayımladığınız bir içeriği sosyal medyada kolayca duyurabilsin.

5 Replies to “Google Panda Algoritması ve SEO”

 1. seo says:

  yazınızı google seo ile ilgli en alakalı sonuç olarak algıladı ve dikkatimi çekti baştan sona okudum emeğinize sağlık

  Cevapla
 2. backlink says:

  Başarılı bir yazı olmuş tebrik ederim. Aynı sektörde olmamıza rağmen yazınızı beğeniyle okudum.

  Cevapla
 3. Fragman says:

  Başarılı ve gayet bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler..

  Cevapla
 4. ibrahim akurt says:

  Detaylı anlatımlarınız ve açıklamalardan dolayı çok teşekkür ederim çalısmalarınızın devamını diliyorum

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir