Google Penguen Algoritması ve SEO

Penguen Algoritması

penguen güncellemesiGoogle, insanlara kaliteli ve en doğru arama sonuçlarını sunmak amacıyla algoritmasını sürekli olarak güncellemeye devam ediyor. Panda algoritmasının etkileri yeni hissedilmeye başlamışken, Google’dan 24 Nisan 2012 tarihinde yeni bir algoritma açıklaması geldi. Resmi olarak açıklanan bu güncellemenin adı Penguen Algoritması.

Panda algoritmasının devamı niteliğindeki bu yeni güncellemenin amacı webspam ve çok fazla optimizasyon yapan siteleri tespit edip cezalandırarak, kaliteli siteleri ön plana çıkarmak. Peki Penguen algoritmasının SEO dünyasına getireceği yenilikler nelerdir?

Penguen algoritması ile iki tür webspam tekniği üzerinde duruluyor. Çok fazla anahtar kelime kullanmak ve kalitesiz linkler. Yani link çıkışı yapılan kelimenin alakasız yazılara yönlendirilmesi. Google sitenize verilen linkleri oy olarak kabul eder ve en çok oyu olan siteler daha ön planda olurlar. Ancak Penguen Algoritması ile sitenize gelen bağlantıların kalitesi, alakalı olup olmadığı ve doğru “anchor text” kullanıp kullanılmadığı kolayca anlaşılacak. Sırf backlink kazanmak amacı ile uygulanan spam yöntemler geçerliliğini büyük ölçüde yitirecek.

İçerisinde defalarca anahtar kelime yer alan, kullanıcının okuduğunda anlam veremeyeceği yazılar bulunduran siteler daha kolay tespit edilerek sıralamada ciddi düşüşler yaşayacaklar.

Penguen Algoritmasının Esasları

Spam yorumlar yaparak ziyaretçi çekmeye çalışan siteler Penguen Algoritması sayesinde kolayca tespit edilebilecek. SEO‘nun en önemli noktası olan anahtar kelime kullanımını abarttığınızda, insanlar için değil de Google için yazdığınız kolayca anlaşılacak ve sıralamadan düşeceksiniz.

Sonuç olarak Google’ın kalite yönergelerine uymayan ve hala spam yapmaya çalışan siteler büyük tehlike altındalar. Eğer siteniz Penguen algoritmasından etkilenerek sıralamada gerilere düştüyse yapabileceğiniz en doğru şey, sitenizi kalite yönergelerine uygun bir site haline getirerek yeniden değerlendirilmesi amacıyla Google’a göndermek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir