Google’da Sıralamayı Etkileyen Bazı Faktörler ve SEO

Rakiplerinizden daha mı iyisiniz?

Google SEOArama sonuçlarında üst sıralarda yer almak, tüm web site sahiplerinin hayallerini süsler ve buna bağlı olarak SEO, site sahipleri açısından büyük bir öneme sahiptir. Özgün yazılarla, kullanıcıya faydalı ve zengin içeriklerle sitelerini Google’ın istediği “kullanıcılar için site yapın” düsturuna uygun hale getiren site sahipleri; üst sıralarda yer almak için çeşitli backlink çalışmalarıyla da ilgilenebiliyorlar. Ancak her ne hikmetse, bazı site sahipleri çok emek vermelerine rağmen, sitelerinin istenilen yerde bulunmadığından şikayetçi olabiliyorlar. Bu durum, arama sonuçlarının sıralanması noktasında Google’ın baktığı ve sitelerde aradığı kriterleri öğrenme zorunluluğunu da beraberinde getiriyor.

Evet, Google sitenize sıralamada yer vermemeye devam ediyorsa kendinizi biraz da Google’ın yerine koyarak empati yapmakta, tabiri caizse Google gibi düşünmekte fayda olacaktır. Rakiplerinizden daha mı iyisiniz? Sizden daha üst sıralarda yer alan sitelerden daha farklı, daha yararlı, daha kullanıcı dostu içerik sunabiliyor musunuz? Yoksa tamamen kopya içerikten oluşturulmuş, spam diye nitelediğimiz siteler mi işletiyorsunuz?

Bu soruları öncelikle kendinize bir sorun. Cevaba göre kendinize bir yol haritası belirleyin ve Google’ın sıralamayı düzenlerken sadece backlink ve PR gibi değerleri göz önüne almadığını da mutlaka hatırlayın. Google sıralamayı düzenlerken kullanıcının aradığı içeriği sitenizde bulabileceğine dair bir emare göremezse, sitenizi arka sıralara atar.

Sıralamayı etkileyen içerikleri ise temel olarak şu şekilde sıralayabilmek mümkün:

  • ( Kullanıcının aradığı içerik, sitenizde var mı? ) Varsa sitenizdeki “kodlama / içerik” oranı ne durumda? Şayet HTML kodlarının arasında 10-20 kelimelik bir açıklama yer alıyorsa, Google kullanıcı için faydalı olmadığınız kanaatine varabilir.
  • ( Backlink ) Diğer sitelerin, sizin sitenizi belli bir anahtar kelime üzerinden tavsiye etmesi olarak tanımlayabileceğimiz backlinkler, sitenizin üst sıralara taşınmasında hala önemli bir rol oynuyor. Bilhassa hacklink olarak tabir edilen yöntemle yeni açılan siteler yıllanmış siteleri sollayabiliyorlar. Bu Google’ın da manipüle edilebileceğine dair en büyük kanıt olsa gerek.
  • ( Domain & SEO İlişkisi ) Kendinizi Google yerine koyun ve şu soruyu kendinize sorun: Domaininde “Araba yarışları” kelimesi geçen bir site, “Barbie oyunları” kelimesinde ne kadar kaliteli bir içerik sunabilir? Evet, ne yazık ki mantık olarak pek faydalı içerik sunmasını bekleyemeyiz. Ancak kullanılan domainde “barbie oyunları” kelimesi geçiyorsa, bu site sıralamada daha üstte alabilir. Alan adında anahtar kelime geçen sitelerin Google’da daha kısa bir sürede ön sıralarda yer alması kaçınılmazdır (En azından şu an için geçerli). Buna ek olarak kullanılan domainin yaşı da önem taşıyan kriterler arasında sayılabilir. Yine Google gibi düşündüğünüz zaman, bir sektörde 10 yıldır hizmet veren bir siteyi arka sıralara atarak, henüz 1 aylık bir siteyi birinci sıraya çıkartmak oldukça mantıksız olacağından; Google’dan da bu tarz bir hareket beklemek mantıksız olacaktır. Webmaster’lar tarafından pek önem verilen, sıralamada ciddi fark oluşturan bir etken olarak kabul edilmese de; hala bazı site sahipleri domain yaşına önem vermeye devam ediyor. Bu kararın ne kadar doğru, ne kadar yanlış olduğu tartışılır. Ancak yıllanmış sitelerin her zaman için sektörde daha kalıcı olduğu da bilinen bir gerçek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir