Kurumsal SEO

Kurumsal SEO Danışmanlığı

kurumsal seoKurum ve kuruluşlar, arama motorlarında üst sıralarda yer almanın şirketin karlılık oranına ciddi etki ettiğinin farkına yeni yeni varıyorlar. Bu sebepten olsa gerek, artık firmalar reklam çalışmalarına binlerce lira ayırmak yerine uzman kişilerle çalışıldığı zaman daha cazip duran SEO ile doğal olarak reklamlarını yapmak istiyorlar. Evet, SEO çalışması yapılmış kurumsal bir site sayesinde ziyaretçiler doğal yollardan kurumunuzdan haberdar olur, ve sizin hedeflediğiniz müşteri kitlesini oluştururlar. Lazer epilasyon firmaları, otomobil yedek parça firmaları, nakliyat firmaları ve daha fazlası…

Bahsettiğimiz firmalar reklamlarla rakiplerine fark atmak yerine, daha doğal gözüken SEO çalışmaları ile sıralamayı manipüle etmeye çalışıyorlar. Bu noktada da ise devreye Kurumsal SEO giriyor. Peki nedir kurumsal SEO ? Nasıl yapılır ve neden yapılmalıdır ?

Kurumsallık, bir firma için olmazsa olmazlar arasındadır. SEO çalışmalarını yapmak üzere anlaştığınız kişi veya kurumlar da SEO çalışmalarını gerçekleştirirken bu kurumsallığı göz önünde bulundurmazlarsa, yapılan çalışmalar ters teperek kurumunuzun adını lekeleyebilir. Söz gelimi, sırf backlink kazanmak adına şirketinizin adını kullanarak olur olmadık forum adreslerine konu açan bir SEO uzmanı, sıralama sonuçlarını değiştirip sitenizi üst sıraya taşısa bile kurumunuzun adını çoktan lekelemiştir bile. Bu yüzden kurumsal SEO çalışmalarını yaptırmak için seçeceğiniz şirket büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra çoğu kişinin SEO yöntemlerinin temelini oluşturan “blackhat seo” gibi sıradışı teknikler, kurumuzun ismini lekeleyebilir. Ki Kurumsal SEO’nun farkı da budur, SEO çalışmalarını yaparken bile şirketinizin kurumsallığını korumak.

Arama Motoru Optimizasyonu

Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz üzere, SEO sadece backlink çalışmasından ibaret değildir. Öyle ki, Kurumsal SEO uzmanı şirketinize ait sitenin tasarımına bile yeri geldiği zaman müdahale etmek zorundadır. Siteniz yeteri kadar kurumsal gözükmeli, amatör kodlama ve teknik hatalardan arındırılmalıdır. Buna ek olarak sitenizi doğal yollardan tanıtan, işlemleri zamana yayarak çalışan bir SEO uzmanı sitenizi hak ettiği sıraya taşıma noktasında elinden geleni yaptığında, sizler de mutlu bir şekilde müşteri pörtföyünüzün genişlemesine şahitlik edebilirsiniz.

Kurumsal SEO çalışmaları esnasında dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi de, birinci sıra veya sayfanın hedeflendiği anahtar kelimelerin analiz edilmesidir. Bazı kelimelerde birinci sırada uzun süredir bulunan yıllanmış siteleri geçmek oldukça zor olduğu için, gerçekçi olmak ve gerektiği zaman farklı anahtar kelimeleri hedeflemek daha mantıklı olacaktır. Örnek vermek gerekirse, “yedek parça” kelimesine oynamak oldukça pahalı ve zaman zarfı isteyen bir işlem olacaktır. Fakat bu kelimeyi türetip, “ford yedek parça” kelimesine çalışma yapmak daha mantıklı ve “yedek parça” kelimesinde birinci sırada olmaktan daha fazla hit sağlayabilir.

Kurumsal SEO için genelde şahıslarla çalışmak yerine, yine kurumsallaşmış ve referanslarıyla göz dolduran bir SEO şirketiyle çalışmakta fayda var. Sıralama sonuçları ne olursa olsun, kesinlikle firmanızın kurumsallığını zedeleyecek çalışmalara (hacklink, spam gibi) izin vermemeye de dikkat etmelisiniz.

6 Replies to “Kurumsal SEO”

 1. tercüme büroları says:

  Çok güzel bir yazı olmuş yalnız admin bir sorum olacak sana … Diyelim ki ben garanti bankasi ile çalışacam kurumsal seo yapmam gerekiyor backlink pek mantıklı değil bu aşamada eyvallah tamam da başka ne alternatifler var? Ör: İhityaç kredisine çalışacam ve ihtiyac-kredisi diye bir sayfam mevcut. Bu aşamda sen ilk olarak ne yapardın. Site içi SEO yu geçiyorum onu yaptığımı varsayıyorum…

  Cevapla
  1. admin says:

   Merhaba, ihtiyac-kredisi sayfanızı On Page SEO olarak kusursuz oalrak tamamladığınızı varsayarsak, site dışı yapacağınız çalışmalar hemen hemen bellidir. Sosyal medya mecralarında bu sayfanızı paylaşabilirsiniz, çeşitli sitelerden hedef kelimeniz için özgün tanıtım yazıları yazarak veya yazdırarak link alabilirsiniz ( abartmayınız ) bundan sonrası size kalmış 🙂

   Cevapla
   1. Tercüme Büroları says:

    Cevabın için sağol admin!! yalnız sosyal medya bir ölçüde etki eder. Link alırken nelere dikkat edelim mesela.? Pagerank pek bir ölçüt değil benim için bugün site yapmaya başladım başlamadan pagerankı 2..

    Cevapla
    1. admin says:

     Link alacağınız sitenin kalitesini içeriğine bakarak anlarsınız zaten, pagerank benim içinde bir önem taşımıyor.

     Cevapla
 2. Simultane Tercüme says:

  Pagerank artık eski işlevselliğini kaybetti diyebiliriz. Google başka algoritmalara mı yöneliyor nedir anlamadım ama bence çok şey eski değerinde değil.Sadece Pgrank değil bunun yanında alexa ve dmoz’ de eski popülaritesini koruyamayan güncel konulardan.

  Cevapla
 3. Kurumsal SEO says:

  Hocam, Sadece bizim ülkemizde firmalar Reklamın tam ne olduğunu anlayamadıkları için boşu boşuna milyonlar harcıyorlardı. Artık eskisi gibi olmasa gerek ki şu an SEO için bayağı bir piyasa açıldı.Makaleniz için size teşekkür ederiz. İyi akşamlar dilerim.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir