Landing Page ve SEO İlişkisi

Reklamlar ve benzeri yönlendirmeler ile siteye ulaştığımızda karşılaştığımız sayfa landing page ya da Türkçe adıyla açılış sayfası‘dır. Açılış sayfası sıklıkla mail adresi ya da kişisel bilgilerimizle üye olabileceğimiz bir kayıt sayfası şeklinde karşımıza çıkar ve yine çoğunlukla reklam tıklamaları yoluyla ulaşılır.

 

landing page

Peki yaygın olarak kullanılan landing page’lerin kalitesini neler belirler? Bazıları daha fazla ziyaretçi sayısı ve daha yüksek dönüşüm oranı yakalarken diğerleri neden bu başarıyı yakalayamaz.

Bu noktada açılış sayfalarını SEO açısından değerlendirmek gerekir. Çünkü etkili ve başarılı bir açılış sayfasının yolu onu iyi analiz ederek iyi bir SEO çalışması yapmaktan geçer. Böyle bakıldığında da bazı sorunlarla karşı karşıya olunduğu görülür.

Landing page’in arama sorgularında görünmemesi SEO açısından sorun yaratabilecek en belirgin mesele. Bunun nedeniyse siz belirlediğiniz anahtar kelime için bir landing page oluştururken, arama motorlarının bu sayfa yerine başka bir sayfanıza öncelik veriyor olması. Bunun yanı sıra içeriğin anahtar sözcükler bakımından yeterince zengin olmaması, ziyaretçinin amacına hitap etmemesi, marka bilinirliğini iyi yansıtmaması da SEO açısından karşılaşılan sorunlardan.

Görüldüğü gibi açılış sayfalarında da optimizasyon açısından sorunlar doğmaktadır fakat yapılacak bazı değişikliklerle bu sorunları gidermek ve sayfadan en iyi verimi almak mümkün. İşte oluşturduğunuz bir açılış sayfasında SEO açısından en iyi sonucu alabilmek için gereken ipuçları:

  • Sayfanıza en uygun anahtar kelimeleri belirleyin:Sayfanızdan en iyi trafik ve en yüksek dönüşüm oranını elde etmek için doğru anahtar sözcüklerde üst sıralara yükselmeniz yeterli değil.Bir de doğru landing page için çalışma yapmalısınız. Sitenizde birçok landing page olabilir. Başarılı olmayı hedeflediğiniz her anahtar kelimenize en uygun olanı belirlemelisiniz. Örneğin temel anahtar kelimeleriniz için seçeceğiniz landing page, giriş sayfanız olabilir. Ama diğer durumlarda ürün sayfaları, tıklama yoluyla ulaşılan sayfalar ya da kişisel bilgilerle üyelik sağlanan sayfalara çalışma yapmanız da mümkün.
  • Doğru açılış sayfanızın sıralamalara girip girmediğini takip edin:Bazı durumlarda arama motoru kullanıcı için daha faydalı olacak sayfanız yerine başka sayfanızı daha güçlü algılayarak yükseltir. Bunu denetlemek için başarıyı hedeflediğiniz sayfaların arama motorlarında hedeflediğiniz anahtar kelimeler ile birlikte çıkıp çıkmadığına bakın. Böylece anahtar kelimeniz ile üst sıralarda çıkmasını istediğiniz sayfanız yerine başka bir sayfanızla karşılaşmanız sürpriz olmaz.
  • İçeriğinizi geliştirin: Ziyaretçi trafiği, ziyaretçilerin sayfada kalma süresi gibi verilere ulaşarak landing page içeriğinin ziyaretçilerin talebine uyup uymadığını ölçebilirsiniz. Bunu yanı sıra sosyal paylaşım sitelerindeki yorumlar da size içeriğinizi geliştirme konusunda yol gösterebilir. İçeriğinizin kalitesini arttırmak için yapacağınız ilk şeyin uyumlu anahtar kelimeleri seçmek olduğunu biliyorsunuz. Ayrıca gereksiz reklam ve içerikleri sitenizden atmak da olumlu sonuçlar doğuracaktır. Unutmayın sayfayı arama motorlarının en iyi şekilde görmesi için oluştururken ziyaretçinin iyi bir deneyim yaşaması ve aradığını kolaylıkla bulabilmesi için de elinizden geleni yapmalısınız.
  • Sayfanızın tasarımını geliştirin: İçeriğinizi yeterince iyi oluşturduğunuza inanıyorsanız bir sonraki aşama bunu kullanı dostu bir tasarımla birleştirerek sunmak. İçeriğinizi görseller, kısa videolar ya da resimli yazılarla zenginleştirmek ziyaretçi için daha hızlı ve kolay bir deneyim sağlar.
  • Ziyaretçilere göre içeriği çeşitlendirin: Landing page hedef kitlenizin farkındalığına göre şekillenmeli. Markanızı bilen, markanızın hayranı olan ya da markanızı hiç bilmeyen ziyaretçiler sayfanıza farklı bakış açılarıyla yaklaşır. Dolayısıyla sizin yapmanız gereken hepsine hitap edebilecek bir landing page oluşturmak olmalı. Bazen ziyaretçi ne aradığını çok iyi bilir ve doğru anahtar sözcüklerle doğru sayfaya ulaşır. Ama hedef kitleniz bu kadarla sınırlı kalmamalı. Aklında soru işareti olan ziyaretçiler de sayfanıza ulaştığında sorularına cevap bulabilmeli.
  • Site içi dönüşüm oranı: Sayfanızdan alacağınız verimi ölçmek için hem sayfanızın hem de onunla bağlantılı sayfaların dönüşüm oranını incelemelisiniz. Dönüşüm oranı sayfanıza gelen ziyaretçilerin hedeflenen işlemi yapıp yapmadığıdır. Diğer bir deyişle siteye gelen ziyaretçinin müşteriye dönüşüp dönüşmediğidir. Siz de açılış sayfaları ve bunlarla bağlantılı kayıt sayfalarının dönüşüm oranını inceleyerek aklınıza gelmeyen gelişmeleri fark edebilirsiniz.
  • Sayfalarınızdaki değişimleri takip edin: Yapmanız gerekenleri yaptınız, hedeflediğiniz sayfanız hedeflediğiniz anahtar kelimeyle birlikte sıralamalardaki yerini aldı. Ama zaman geçtikçe sayfanızın ne durumda olduğunu görmek için ondaki değişimleri takip etmelisiniz. Ziyaretçi sayısı, ziyaretçilerin sayfada durma süresi, sayfadan kısa sürede çıkanların yüzdesi gibi kriterlerdeki değişimler size yol gösterecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.