On-Page SEO Hakkında Bazı Önemli Bilgiler

On Page SEO nedir? Nasıl yapılmalıdır?

on page seoSEO, birbirinden farklı kriterlerin bir araya gelmesiyle yapılır. Yani bir site için SEO çalışması yapacaksak, sadece backlink almak işimizi görmeyecektir. Yazımızda da işleyeceğimiz üzere, backlink gibi etkenlerle sitemizi güçlendirirken, Google’a kullanıcı dostu bir site olduğumuzu “On Page SEO” işlemini yaparak göstereceğiz. Sitemiz SEO işlemi yapılmaya hazır bir hale geldikten sonra gönül rahatlığıyla bir SEO çalışmasında olması gereken diğer tüm tanıtım, backlink ve reklam çalışmalarına ağırlık verebiliriz. Ancak temelde On-Page SEO işlemi eksik kalırsa, çürük bir temel üzerinden bina atmış olabiliriz.

Peki On-Page SEO nedir? Hangi işlemleri bünyesinde barındırır? Nasıl yapılmalıdır?

On Page SEO

On Page SEO, sayfa üzerinde SEO çalışması yapmak demektir. Yani sitenin kodlamasının SEO’ya uygun olması, title ve description düzenlenmesi, meta keyword belirlenmesi gibi birbirinden farklı işlemlerden meydana gelir. Peki bu işlemler nelerdir? Buyrun hep birlikte bakalım:

 • ( Başlık Etiketleri )<h1>,<h2>,<h3>,<h4>,<h5> ve <h6> bu başlık etiketleri doküman hiyerarşisini sağlamamıza yardımcı olur ve Google’a bu başlıkların önemli olduğu mesajını vermiş oluruz. Bunlar önem sırasına göre sıralanmıştır, en önemlisi <h1>’dir.  <h1> genel olarak en üstte yer alır yani asıl konu başlığıdır. Diğerlerini önem sırasına göre alt başlıklar olarak kullanabiliriz. Anahtar kelime bazlı çalışmalarda bilhassa bu işlem oldukça önem taşır. Ayrıca kullanıcı dostu olması sebebiyle de tercih sebebidir.
 • ( Temiz kodlama ) <td> ve <tr> etiketleriyle tablo çizmek oldukça demode olduğu için, Google’a eski bir site olduğunuz izlenimini verebiliyor olabilirsiniz. Bunun yerine daha kullanıcı dostu olan ve daha temiz bir kodlama ürünü olan CSS ile tabloları çizmeniz mantıklı olacaktır. Bunun için çeşitli kaynaklarda araştırmalarda bulunabilirsiniz.
 • ( Özgün İçerik ) İnternetteki özgün kaynak sayısının giderek azalması, kopyala / yapıştır içeriğin artması gibi olumsuzluklar sonrasında Google Panda ( Panda Algoritması ) güncellemesi ortaya çıktı. Bu güncellemeyle artık özgün içerik ciddi bir değer kazandı denilebilir. Sitenizi üst sıralara taşımak istiyorsanız kopyala / yapıştır ile bu işin oldukça zor olduğunu, özgün içerik sayesinde başarı oranınızı daha fazla arttırabileceğinizi  söyleyebiliriz.
 • ( Kalıcı Bağlantılar ) Sitenizin URL yapısı “/?p=123” yerine “/kategori/baglanti-ismi.html” şeklinde olursa arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanız daha da kolaylaşır. WordPress ve Joomla gibi hazır CMS’lerde bu işlemi yapmak oldukça kolay, ancak özel bir script kullanıyorsanız .htaccess kullanımını öğrendikten sonra sizler de bu şekildeki bağlantı yapılarına kavuşabilirsiniz.
 • ( ALT Tagı ) Resim kullanıyorsanız sitenizde -ki her site elbet kullanır- resimlerin alt etiketi olmasına özen gösterin. Mercedes marka bir otomobilin altına alt=”mercedes resimleri” şeklinde ekleyeceğiniz bir kod, sitenizin görsel aramalarda da üst sıralarda yer almasını sağlar. Bu şekilde ekstradan sitenize hit sağlayabilirsiniz. Ayrıca bir diğer maddede bahsedeceğimiz w3c validation işlemlerinde kolaylık sağlar.
 • ( Anahtar Kelimeler ) Yazılan içeriklerde anahtar kelimeler On-Page SEO açısından büyük bir öneme sahiptir. Dikkat edilmesi gereken anahtar kelime yoğunluğunu doğru bir şeklide ayarlamak. Oran vermek gerekirse % 5-8 anahtar kelime yoğunluğu açısından idealdir. Anahtar kelime seçimini doğru yapmak ve seçmiş olduğumuz anahtar kelimelerin yazı içerisindeki yerleşimi de oldukça önemlidir. Seçilen anahtar kelimelerin mümkün olduğunca yazının ilk paragrafında geçirilmesi tavsiye edilir.
 • ( Yazı Başlıkları ve Açıklamaları ) Yazılan yazıların başlıklarını içeriğe uygun seçmek, içerikte kullanılan anahtar kelimelerin mümkün olduğunca yazı başlığında da geçirilmesi ( abartıya kaçmamak gerekir ) ve aynı şekilde yazının açıklamasında da anlamlı bir cümlenin içerisinde bulunması önemle tavsiye edilir.
 • ( W3C Standartları ) Sitenizin kodlamasının temiz olması SEO sıralamasında çok az da olsa etki edebileceği gibi, temelde Google’a kullanıcı odaklı bir site olduğunuzun sinyallerini de verebilir. Bu sebepten dolayı sitenizde XHML ve CSS valid (uygun) bir tema kullanırsanız arama motorları sitelerinizi daha çok sevebilir.

3 Replies to “On-Page SEO Hakkında Bazı Önemli Bilgiler”

 1. Aydın says:

  Aynı şekilde video title ilede anahtar kelimeye destek verilebilir.Fotoğraf ölçütünü videolarda youtube gibi popüler sitelerdede kullanmak google açısından etkili olabiliyor.

  Cevapla
 2. murat says:

  On Page SEO uygulamalarının dikkatli bir şekilde yapılması gerekli, aşırıya kaçıldığı zaman hedef kelimede filtreye girme ihtimali doğuyor.

  Bu arada makale için teşekkürler, oldukça faydalı.

  Cevapla
 3. mustafa yılmaz says:

  Başarılı bir iç optmizasyon için link dağılımı en önemli etkendir alt sayfaların anasayfadan güzel çıkışlarla linklenmesi gerekir. yoksa indekslenmeden kaybolur gider

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir