Pagerank ve Trustrank

Pagerank ve Trustrank nedir? SEO için önemi nedir?

google pagerankSiteye Google tarafından 10 üzerinden verilen bir puanlama sistemi olarak tanımlayabileceğimiz Pagerank, yılın belli dönemlerinde güncellenir. PR şeklinde de kısaltabileceğimiz, siteye Google nezdinde verilen değeri ifade eden Pagerank’in sonuç sıralamalarında çok ciddi bir değişikliğe neden olduğunu söyleyemeyiz. PR daha çok site satış işlemi gerçekleştirilirken, link alım-satımı yaparken kullanılır. Genel olarak hemen her webmaster’in sitesi mutlaka PR1-2-3 aralığı arasında değer almıştır. Alınan linklerin kalitesi, kalıcılığı ve güncelliğine bağlı olarak da değişen PR değeri, hiçbir işe yaramasa bile site sahibini mutlu etmek için yeter de artar bile. Pagerank güncelleme aralığını ise ortalama 3 ay olarak da ifade edebilmek mümkün.

Pagerank

Pagerank değerinizi öğrenebilmek için ise Google Toolbar kullanabilirsiniz. Toolbar kurmak istemiyorsanız ise arama motorunuza “pagerank checker” tarzı bir öbek yazdığınız zaman çeşitli sitelere erişim sağlayarak PR değerinizi öğrenebilirsiniz. Fake, yani sahte PR değerlerinin de domain yönlendirme gibi tekniklerle yapılabildiğini hatırlamanızda fayda var. Yani PR5 bir domaini satın alacağınız zaman öncelikle Google’da “info:siteadi.com” şeklinde bir arama gerçekleştirmelisiniz. Çıkan sonuçta “baskabirsite2.com” şeklinde farklı bir adres çıkıyorsa, domain yönlendirmesi yapılmış ve siteadi.com adresi yönlendirilen domainin PR değerini almış demektir.

google trustrankEvet, temel olarak Pagerank’in özelliklerini bu şekilde sıralayabilmek mümkün. Link alım-satım, site satışı gibi noktalarda ciddi bir artı olduğunu, ancak sonuç sıralamalarında çok da ciddi bir etkiye sebebiyet vermediğini tekrar hatırlamakta da fayda olacaktır. Peki sıralamada yükselebilmek, sitemizin Google nezdindeki değerini arttırabilmek için ne yapmamız gerekir? Cevap: Trustrank.

Trustrank

Trust (güven) ve Rank (değer) kelimelerinin birleşiminden meydana gelen Trustrank, Google’ın siteye verdiği değeri niteler. SEO için büyük önem taşır. Peki Google neye göre bir siteye değer verir? Bu etkenleri ise şu şekilde sıralayabilmek mümkün:

  • ( Domain yaşı ) Bugün aldığınız domaini standart olarak 1 sene uzatmak yerine 10 sene uzatırsanız, Google sizin spam yapmayacağınızı ve sektörde kalıcı olma çabası içerisinde olduğunuzu düşünebilir
  • ( Backlink ) Bilhassa .EDU ve .GOV backlink varsa, Google siteye çok değer verebilir. “Eğitim kurumları ve devlet bu siteyi tavsiye ediyorsa, ben bu siteye değer vermeliyim” diye düşünebilir.
  • ( Özgün içerik ) Kopyala / yapıştır içerik barındırırsanız, Google sizden istediği “kullanıcı için site yapma” şartından uzaklaştığınızı düşünebilir. Ancak hiçbir yerde eşi emsali bulunmayan özgün yazılar yazarsanız Google hakettiğiniz değeri verebilir.
  • ( Hosting ) Bir açılıp bir kapanan, sürekli hata veren bir hosting’de barınırsanız Google size kötü gözle bakabilir. Bunun sonucu olarak indexleriniz silinebilir, dalgalı bir pozisyon seyredebilir. Kaliteli bir hosting sağlayıcısının kanatları altına girmek en mantıklı olanı

Bu şekilde sıralayabileceğimiz Trustrank kriterleri, her site sahibinin uyması gereken kuralları da niteliyor aslında. Gerçekten emek verdiğiniz takdirde hiçbir zaman emeklerinizin karşılıksız kalmayacağına emin olabilirsiniz. Ve Google’ın şart koştuğu “arama motoru için değil, kullanıcı için site yapmak” kriterini de sakın ola boş vermeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir