Penguen Algoritmasını Anlamak ve SEO İpuçları

Google Penguen Algoritması

penguen algoritmasıGoogle’ın son olarak duyurduğu Penguen Algoritması internet dünyasında fırtına etkisi yarattı. Google bu algoritma ile sitelerin en büyük düşmanını açıkladı; Doğal olmayan linkler…

Panda algoritmasında, üzerinde durulan en önemli noktalar; kopya içerikler ve web sitelerinden çıkan alakasız linklerdi. Penguen güncellemesi ile hedef doğal olmayan backlinklere sahip siteler oldu. Google artık alakasız sitelerden alınan backlinkleri kolayca tespit ederek alakasız backlinklere sahip siteleri arama sonuçlarında gerilere düşürüyor. Doğal olmayan yollardan backlink sağlayan siteler Google tarafından cezalandırılıyor.

Bir kullanıcı olarak, Google üzerinde bir sorgu yaptığınızda önünüze gelen sonuçların en doğru siteler olmasını istersiniz, backlinki fazla olan siteler olmasını değil.. Penguen algoritması bu noktada devreye girerek aşırı backlink ile haksız kazanç sağlayan siteleri temizliyor.

Google algoritmalarını ve güncellemelerini anlamak isteyenler, bunu bir yemek tarifi olarak düşünebilirler. Bir malzemeyi bile olması gerekenden fazla koyduğunuz takdirde yemeğinizi mahfedebilirsiniz.

Penguen algoritmasının sitenizi olumsuz yönde etkilemesini istemiyorsanız sitenizde bulunan kuşkulu linkleri temizlemelisiniz.

Google’ın sitenizdeki bağlantılara kuşkulu olarak bakacağı durumları özetle inceleyelim :

 • Sitenize gelen doğal olmayan link sayısı
 • Spam Yorumlar: Yorum bölümünde veya kullanıcı bilgileri içerisinde anahtar kelime kullanılarak backlink sağlamak.
 • Düşük kaliteli veya Google tarafından cezalandırılmış sitelere giden bağlantılar
 • Aynı IP üzerinden verilen bağlantılar
 • Düşük kaliteli dizin siteleri
 • Link tarlası durumda olan sayfalar
 • Gizli bağlantılar
 • Doğal olmayan footer linkler

“Düşük kaliteli”, “Doğal olmayan” veya “Spam” link tam olarak ne demektir?

Link yapısı, tamamen semantik bir konudur. SEO konusundaki en son değişiklikleri güncel olarak takip edemezseniz, link yapınızı tamamen yanlış bir şekilde inşa edebilirsiniz.

Goolge sitelere verilen linkleri, o siteye verilmiş birer oy olarak algılamaktadır. Son güncellemelerden önce bir site ne kadar çok oy almış ise o kadar değerli duruma gelmekteydi.

Panda algoritması ve devamı niteliğindeki Penguen algoritmasından sonra ise, sitelere gelen backlink kalitesi, backlink sayısından çok daha önemli bir hale gelmiştir. Sitelere gelen linkler doğru anahtar kelime ile verilmemiş ise hiç bir değeri bulunmuyor. Sırf backlink sayısını arttırmak için alakasız sitelerden alınan linkler de artık siteye yarar sağlamak bir yana, aksine sitenin spam olarak algılanmasına ve sıralamadan düşmesine neden olabiliyor.

Penguen algoritmasını anlamak için aşağıdaki 3 noktaya çok dikkat edilmelidir.

1. İlgili Olun

Google’ın mevcut algoritmaları sürekli güncellemesinin nedeni, arama sorgularında en doğru ve kaliteli sonuçları göstermektir. Yani SEO olarak adlandırdığımız çalışma, tamamen dinamik bir yapı içerisinde olup, sürekli olarak değişkenlik göstermektedir. En son güncellemeleri takip ederek, 1 sene önce yayınladığınız bir yazıyı bile tekrar optimize etmeniz gerekebilir. Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak bir yana, asıl önemli olan bulunduğunuz konumu koruyabilmektir. Bunun için sitenizdeki güncellik durumu esastır.

Penguen algoritmasında siteye gelen ve siteden çıkış yapılan linkler arasındaki alaka düzeyi önemli hale gelmiştir. Gelen ve giden linklerin kalitesi göz önünde bulundurularak, son kullanıcının arama sonuçlarıyla ilişkilendirilecektir.

2. Dengeyi Koruyun

Penguen algoritmasının hedefindeki ilk siteler çok fazla anahtar kelime kullanarak haksız kazanç elde eden sitelerdir. Aşırı anahtar kelime kullanan, çok fazla etiket kullanan, kalitesiz linkler barındıran siteler arama sonuçlarından temizlenecektir.

Penguen Algoritmasının siteleri daha ayrıntılı olarak inceleyip, cezalandırmasının bir sebebi de SERP kalitesini arttırmaktır. İnternet üzerinde başarılı konuma gelmek isteyen siteler, etkili özgün içerik ve doğru optimizasyon modellerini uygulamanın yanında, reklam kampanyalarına da ağırlık vermek zorunda kalacaktır.

3. Gerçekçi Olun

İçerik stratejinizi çok iyi ayarlamalısınız. Amacınız sadece Google arama motorunda sıralama yükseltmek değil, son kullanıcıya güven teşkil eden bilgi paylaşımında bulunmak olmalıdır. İçerikleriniz arama sorgularına gerçekten cevap verir nitelikte, temiz ve açıklayıcı olmalıdır.

Sitenizi Penguen algoritmasına uyarlamak için ipuçları :

 • Sitenizdeki bütün düşük kaliteli linkleri ve Google tarafından cezalandırılmış bağlantıları temizleyin. Bu bağlantıları analiz etmek için Google Web Yöneticisi Araçları veya çeşitli SEO araçlarını kullanabilirsiniz.
 • Bağlantı dağılımını kontrol edin. Bağlantılarınızın ilgili makalelere verildiğinden emin olun.
 • Linklerin doğru anahtar kelime kullanılarak verildiğinden emin olun. Aynı anahtar kelime ile aşırı sayıda bağlantı oluşturmak da sitenizin spam olarak algılanmasına neden olabilir. Dengeyi iyi koruyun.
 • Dizin siteleri konusunda çok seçici olun ve sadece güven teşkil eden dizin sitelerini kullanın.
 • İnsanlara odaklanın ve güvenilir içerikler oluşturun. Google için değil, faydalı olabilmek için içerik oluşturun.

3 Replies to “Penguen Algoritmasını Anlamak ve SEO İpuçları”

 1. thugspor says:

  Hocam çok teşekkürler makalelerinizi bekliyoruz. Google algoritmasını &100 anlamak gerçekten imkansız neredeyse gün geçtikçe güncelleniyor. sağolun

  Cevapla
 2. oyunhatası says:

  Bence güzel bir güncelleme.Bazı site sahipleri programlarla hiç yorulmadan backlink alabiliyorlardı ve site değerleri hiç düzen tutmuyordu bir gün bakıyoruz en baştayız bir gün bakıyoruz ilk sayfada yokuz artık çok program kullanan değil çok çalışan yorum atan kazanacak çok iyi bir güncelleme.Ve bir çok siteye sahip olan kişiler siteleri arasında link değişim yaparak backlink kazancı sağlıyorlardı bu da tek site sahibi olan kişilere çok zarar veriyordu.Ayrıca spam şeklinde olan konulardan backlink alınmasına son verilmesi de çok iyi oldu çünkü bazı site sahipleri otomatik yorum kabul eden siteleri bulup backlink alıyorlardı sadece bir kelime bir harf yazarak baclink alma devri artık bitti artık uzun veya anlamlı yorum atarak baclink alma devri başladı.Konuyu paylaştığınız için sağ olun çok işime yaradı.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir