Ping Atmak Nedir? Ne işe Yarar?

Ping Atmak – Pinglemek

pinglemek nedirGoogle oldukça geniş bir veri tabanına ev sahipliği yapan, dünyanın en büyük arama motorlarının başını çeken koca bir firma. Her saniye dünyanın dört bir yanındaki internet sayfalarını indexlemeye ve veritabanına kaydetmeye devam eden Google Botları, sitenizi ziyaret ederek gördüğü tüm içeriği Google’a bildirir. Kullanıcı sitenizde var olan içeriklerden herhangi bir kelimeyi aradığı zaman, sitenizin tavsiye edilme oranı ve anahtar kelimenin yazı içinde dağılımı gibi birbirinden farklı yüzlerce kriter hesaplanır; kullanıcının karşısına sıralama sonuçlar sunulur. Bu sonuçlara SERP dediğimizi önceki yazılarımızda da bahsetmiştik. Saniyeler içerisinde gerçekleşen bu işlemlerin hızlı olması Google’ı Google yapan değerlerin başını çeker. Ancak kullanıcıların aklını kurcalayan bir diğer soru ise, Google’ın dünyanın her köşesinden internet sitelerinden nasıl haberdar olduğu ve yeni sayfaları nasıl fark ettiğidir. Bu sorunun cevabı ise çoğu kullanıcı tarafından da bilindiği üzere, Ping atmaktır. Peki Ping atmak nedir? Ping atmak ne işe yarar?

Ping, herhangi bir sitenin sizin sitenizden haberdar olması demektir. Yani sizler Google’a ping attığınız zaman Google’a “Hey, ben bu adresteyim ve sana Ping atıyorum. Sen de botlarını benim bu sayfaya gönder ve beni arama motoruna müdahil et.” Google’da bu mesajı Ping sayesinde alır, botlarını sitenize yönlendirir. Temelde basit gibi görünse de, çoğu zaman işlem bu kadar basit değildir. Hali hazırda var olan çoğu ping servisi kullanıcı kandırmaya yönelik hareketler sergileyerek gerçekten ping atmadığı halde kullanıcıya “ping gönderildi” mesajını gösterir. Bu durumu aşmak için kaliteli ve güvenilir ping servislerini kullanmak, wordpress gibi hazır scriptler kullanıyorsanız da sistemde hali hazırda bulunan ping gönderim servisini kullanmalısınız.

Yine WordPress ailesinin bir alt sitesi olan pingomatic.com adresi en güvenilir ping servislerinin başını çekmektedir. Bu sistemi kullanarak Google ve diğer çoğu dizine Ping atabileceğiniz gibi, Türkçe bir servis olan ping.sanaldata.com adresini kullanarak çoklu ping de atabilirsiniz. Ping atmak, yazımızda bahsi geçtiği üzere sadece yeni sayfaların hızlı indexlenmesi için kullanılmaz. Backlink çalışması yaptığınız zaman linklerin bulunduğu siteler Google botları tarafından indexlenmezse, backlinkleriniz yok değerindedir. Google botlarını bu backlink adreslerine yönlendirmek için yine Ping servislerini kullanmalısınız. Ping atma siteleri bu meyanda da biz webmasterlara kolaylık sağlamaya devam ediyor. Temel olarak ne gibi durumlarda ping atılması gerektiğini şu şekilde sıralayibiliriz:

* Var olan herhangi bir sayfada değişiklik yapıldığında. Genellikle sabit sayfalar için bu durum geçerlidir. Söz gelimi sitenizdeki “iletişim” sayfasını güncellediyseniz, Google’ın bunu anında indexlemesi gereklilik arz eder.

* Yeni bir sayfayı yayına sürdüğünüz zaman. Bilhassa gündemdeki konulardan hit çekmek istiyorsanız, index alma hızınızı arttırmanız gerekmektedir. Bunun için de Ping servisleri idealdir.

* Backlink aldığınız sayfaların indexlenmesi için. İndex almayan sayfalardaki backlinkler Google’ın nezdinde değer taşımadığı için, mutlak surette indexlenmesi gerekir. Yine bunun için Ping servislerini kullanmalısınız.

Abartıya kaçılmaması ve ping servislerinin doğru kullanılması halinde ping atmanın faydasını görebilirsiniz.

Önemli ping atma siteleri / pingleme servisleri:

 • http://blogsearch.google.com.tr/ping
 • http://pingomatic.com
 • http://ping.sanaldata.com
 • http://googleping.com
 • http://autopinger.com
 • http://www.pingfarm.com
 • http://www.mass-ping.com

20 Replies to “Ping Atmak Nedir? Ne işe Yarar?”

 1. Aydın says:

  Ben neden indexleme geç oluyor diyordum.
  Teşekkürler bilgiler için.

  Cevapla
 2. Tuğba says:

  harika bir bilgi uzun süredir araştırıyorum bu kadar güzel bir anlatım yok öncelikle teşekkür ederim

  Cevapla
 3. sesli sohbet says:

  evet vermiş olduğunuz bilgileri için teşekkurler

  Cevapla
 4. zayıflamak says:

  Çok teşekkürler bu bilgiler için. emeğinize sağlık

  Cevapla
 5. İstanbul Tercüme Büroları says:

  Merhabalar çok güzel bir paylaşım olmuş. Başka yerlerde de okudum ama en açıklayıcısı bu yalnız ping sitelerinin linkleri paylaşılmamış… Onları rica etsem paylaşabilir misiniz?

  Cevapla
  1. admin says:

   Bazı önemli ping atma sitelerini paylaştım, pingleme sitesi olan arkadaşlar varsa yorumlarında belirtsinler listeye eklerim.

   Cevapla
 6. M.Can Kaymaz says:

  Merhaba, açıkçası yazdığınız yazıyı epey geç bir zamandan sonra okudum. Linkleri kontrolde ettim şuan için hala çalışır durumda 🙂 Dolayısıyla öncelikle kaliteli ping servislerini sunduğunuz için teşekkür ederim. Benim merak ettiğim bir konu var. Bu linklere girdiğinizde, kimileri o kadar fazla yere ping gönderiyor ki. Ben bunların hepsini wordpress üzerine kurulu sitemde, gereken yere eklesem, her bir yazı paylaşımım da muhtemelen her birine ping atması için komut verecek. Peki bunların hepsini kullanmak spam ping olmasına sebep olur mu ?

  Bunların kaç tanesini yada hangilerini kullanmak gerekir ? Hepsi kullanılırsa sorun teşkil eder mi ? Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Cevapla
  1. admin says:

   Merhaba, yazıyı okuduğunuz için ben teşekkür ederim. Aslında web sitelerinin köklü değişiklikler yapıldığında bu servislerin kullanılması taraftarıyım fakat bazen girilen içerikler o kadar geç index alıyor ki biz de botları bu servisler aracılığı ile sitemize yönlendiriyoruz, sitemde ben değişiklik yaptım gel bak demek gibi bir şey oluyor açıkçası. Yukarıda verilen ping servislerinin görevleri aynıdır, arasından bir tanesini seçip kullanabilirsiniz, hepsini ayrı ayrı kullanmanıza gerek yok yok yani. Örneğin pingomatic.com sitesinde bulunan tüm kutucukları işaretleyip istediğiniz sayfaya ping gönderebilirsiniz. Farklı robotlar sitenize yönlendirileceğinden, bunun hiç bir sakıncası yoktur. Ping servislerini, sitede yapılan köklü değişikliklerde veya yeni içerik girdiğinizde kullanmanızı öneririm, aksi halde zararını görürsünüz.

   Cevapla
   1. M.Can Kaymaz says:

    Anladım, şuan default olarak ayarlanmış pc.pingomatic.com kullanıyorum. Her yazı girdiğimde muhtemelen kendisi görevini yapıyor 🙂 Yeterli olacaktır sanırım bu. Ayrıca şuan yeni bir içerik girdiğimde 1 günde indexleme alıyor (sanırım henüz bu konuda tam emin değilim). Bu da yeterli bir indexleme diyebilirim kendi adıma. Çünkü yeni bir blog.

    Şunu sormak istiyorum ben size, örneğin bir yazı yayınladım. Pingomatic’e gönderildi komut vs. Ben yazıda 5dk sonra bir değişiklik yapıp güncelledim. Tekrar bir ping gönderme olur mu ? Bu kötü bir durum bana kalırsa, sebebi 10 kere güncellesem 10 kere gönderecek, buda spam olayına sebep olur diye düşünüyorum. Velhasıl gönderiyor mu her güncelleme de yeni bir ping ?

    Cevapla
    1. admin says:

     Yazıyı güncellediğinizde tekrar bir ping gönderme durumu olacağını düşünmüyorum, siz manuel olarak ping göndermesseniz bir sorun olmaz.

     Cevapla
 7. M.Can Kaymaz says:

  O zaman normalde wordpress’in eklediği pingomatic yeterli olabilir diyebiliriz. Teşekkür ediyorum ilginize…

  Cevapla
 8. video says:

  Ping nedir diye google de arıyordum.Gercekten doyurucu bilgiler vermişsiniz. Birde bazı ping servislerinin gercekten ping atmadıkları halde atmıs gibi göstermeleri hususundaki uyarınız için ayrıca teşekkürler.

  Cevapla
 9. çadır branda says:

  paylaşım için teşşekürler bence çok faydalı ve açıklayıcı bir yazı ping olayını güzel anlatmışsın

  Cevapla
 10. güzel sözler says:

  ping olayını bilmiyordum ama bu makaleden sonra öğrenmiş oldum dediğiniz gibi gerçekten işe yarıyorsa güzel bir yazı olmuş, bu bilgiler için teşekkürler.

  Cevapla
 11. facebook oyunları says:

  Teşekkürler hocam sayenizde ping atmak nedir ayrıntılı öğrenmiş olduk.O zaman Bizde başlayalım ping atmaya.

  Cevapla
 12. Asya Spot says:

  Çok teşekkürler, bu gece bir şey daha öğrendim..

  Cevapla
 13. Aynur Terler says:

  cok fazlada bı ıse yarayacagını dusunmuyorum nerde faydalı yararlı bısı varsa hepsı ucretlı yuzde doksan dokuzu ben yınede denıcem bakalım sayfa baslıklarım bır turlu degısmedı bunun faydası olacakmı ıns olur tesekkurler yazı ıcın 😉

  Cevapla
 14. kontor says:

  çok teşekkürler üstad faydalı bir paylaşım olmuş eline emeğine sağlık

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir