SEM – Arama Motoru Reklamcılığı

SEM nedir?

semİnternetin hayatımıza her geçen gün daha çok etki ettiği bir çağda yaşıyoruz. İçerisinde bulunduğumuz bu teknoloji çağının bir getirisi olarak hayıtımız da değişime maruz kalabiliyor. Mağaza mağaza dolaşmak yerine internet aracılığıyla sanal alışveriş yapmak da sözü edilen değişimlere bir örnek olarak gösterilebilir. Evet, Türk insanı internetten alışveriş yapmaya biraz önyargıyla yaklaşsa da çeşitli firma ve siteler tarafından düzenlenen cazip kampanyalarla kişiler internetten alışverişe özendiriliyor. İnsanlar da yavaş yavaş kredi kartı güvenliğini sağlayan sitelerden alışveriş yaparak, önyargıları kırmaya bir adım daha yaklaşmış oluyorlar.

İnsanlar sanal alem üzerinden alışveriş yapıyor. Sektöre yeni girmiş bir işletmecinin ise bu olguyu fark eden sanal mağazacılık alanında yatırım yapması ciddi bir iştir aslında. Rakipleri arasından sıyrılmak, kullanıcıya hitap edebilmek, sadık müşteri portföyü oluşturabilmek ve çokça ziyaret edilmek pek de kolay bir iş değildir. Tam da bu noktada kullanıcıların imdadına SEM yetişiyor. Yazımızın da başlığında yer alan “SEM nedir?” sorusuna kısaca bir cevap vermek gerekirse aşağıdaki cümleleri sarf edebiliriz.

SEM

Search Engine Marketing” kelimelerinin kısaltılmış hali olan SEM, Türkçe’ye “arama motoru pazarlamacılığı / pazarlaması” olarakta çevrilebilir. Ben, arama motoru reklamcılığı kelimelerini kullanmayı tercih ettim. SEM işleyişi ise şu şekildedir: Kullanıcı arama motorunda “bitkisel zayıflama” gibi bir kelime öbeğini aratır, sitenizin reklamlarını Sponsor Bağlantılar köşesinde görerek sitenizi ziyaret eder ve bitkisel zayıflama ürünü siparişi verir. Oldukça mantıklı bir şema değil mi? Ancak göründüğü kadar kolay olmayan bu SEM işlemini nasıl yapmanız gerektiğini henüz bilmiyorsanız, yazıyı okumaya devam edin.

Google, Bing, Yahoo ve Yandex gibi arama motorlarının rekabet içerisinde olduğu ülkemizde en yaygın ve baskın olan arama motoru şüphesiz Google’dır. Kullanıcılar daha çok Google’ı tercih ettikleri için, sizler de arama sonuçlarının en üstünde reklam vermek istiyorsanız Google’ın bir alt servisi olan ve reklam vermenize olanak sağlayan Adwords’ü tercih etmelisiniz. Google Adwords hesabınızı kişisel olarak temin edebileceğiniz gibi, çeşitli Adwords ajanslarını aracı firma olarak seçebilir ve sadece bütçe yönetimi konusunda yetkiyi elinizde tutmaya devam edebilirsiniz.

Söz konusu hesapta reklam vermek istediğiniz anahtar kelimeleri, günlük bütçenizi ve tıklama başı bütçeyi belirlersiniz. Daha sonra arkanıza yaslanıp reklamınızın onaylanmasını beklemelisiniz. Reklamınız editörlerin onayından geçtikten sonra sizler de SEO gibi herhangi bir ekstra maliyetli ve zaman isteyen işle uğraşmadan kısa yoldan arama sonuçlarının en üstünde çıkmayı başarabilirsiniz.

Dünyanın hemen her köşesinden herhangi bir bilgiyi ayaklarınız altına seren Google’a reklam vermek işletmenizin karlılık oranını ciddi manada arttırabilir. SEM’in SEO’dan farkı, SEO’daki gibi ücretsiz olarak değil; Google’a para ödeyerek arama sonuçlarının en üstünde yer alan Sponsor Bağlantılar bölümünde yer almak şeklinde de açıklanabilir. Son dönemde bazı kişi ve kişiler SEO adı altında Adwords reklamcılığı yaptıkları için, çalışacağınız kişileri seçerken dikkatli olmanızda fayda görüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir