Semantik WEB ve SEO

Semantik SEO

semantik webTeknoloji gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Bununla birlikte insanların ihtiyaçları da değişkenlik gösteriyor ve bu ihtiyaçların farkında olan çoğu şirket; kullanıcılara en kaliteli hizmeti sunmak için sürekli olarak değişim geçiriyor.

Google‘da bu firmalardan birisi. Yandex ve Bing gibi dişli rakiplerinin de sektöre giriş yapmasıyla birlikte kullanıcı için aranan içeriği sunan siteleri sıralarken en iyi siteyi kullanıcıya göstermeyi amaçlayan Google, aylardır farklı farklı algoritmaları denemeye devam ediyor. Arama sonuçlarını sürekli olarak etkileyen bu gelişmelere Google resmi blogunu takip ederek ulaşabilmek mümkün. Çoğu webmaster’ın muzdarip olduğu Google Panda algoritması, sözünü ettiğimiz algoritmalardan sadece birisi. İnternette yer alan özgün kaynak sayısının giderek azalması, buna kıyasla kopyala / yapıştır içeriğin artması gibi olumsuz etkenlere bir dur demek adına yayına alınan bu algoritma ile özgün içeriğin önemi arttı. Bununla birlikte doğallığa verilen önem arttı, backlink çeşitleri ve paketleri de değişkenlik göstermeye başladı. Daha dün açılmış sitenin ertesi gün binlerce blog backlink ile tavsiye edilmesi herkes gibi Google tarafından da doğal karşılanmamaya başlandı. Ve web site sahipleri artık footer ve sidebar gibi yerleşimlerden backlink almak yerine daha doğal görünen tanıtım yazıları ile makale backlink almaya başladılar. Gibi gibi, algoritmaları ve bu algoritmaların getirdiği değişiklikleri çeşitleyebilmek mümkün.

Yazımızın başlığını oluşturan semantik SEO ise, bahsi geçen algoritma ve değişikliklerin en büyüğü olacak. Peki semantik SEO nedir?

Semantik WEB

Semantik WEB‘i anlamak için, öncelikle “semantik” kelimesinin anlamını irdelemek gerekir. Semantik, anlamları inceleyen bilim anlamına gelir. Sitenizin semantik olması, Google tarafından o sitenin kullanıcının aradığı içeriğe “anlamsal” olarak en uygun olması manasını da taşır. Halen içerisinde bulunduğumuz Web 2.0 çağının bir ilerisi olan Web 3.0; sözünü ettiğimiz semantik web’in devreye girmesiyle başlayacak. Çeşitli kaynaklardan aldığımız duyum ve yaptığımız incelemelere göre, Google kullanıcıların arama sonuçlarını değerlendirmelerini ve arama kriterlerini belirlemelerini kayıt altına alarak semantik, yani anlamsal bir şekilde kullanıcılara en iyi sonuçları ulaştırma çabasının içerisine girmiş bile. Yani artık arama sonuçları kullanıcıların alışkanlıklarına ve tercihlerine göre belirlenecek. Bu durumun olumlu ve olumsuz getirileri olacaktır elbette, ancak ilk etapta spam site sahiplerinin bu durumdan hiç de hoşnut olmayacaklarını söyleyebiliriz. Artık içerikte yer almayan konu başlıklarıyla alakalı etiket ekleyerek hit kazanmak hayal olacak ve sonuçlar kullanıcı odaklı düzenlenecek.

Semantik SEO da bu noktada devreye girecek. SEO sadece backlink olmaktan çıkacak ve anahtar kelimeler yazının içerisinde belirli bir oran ve düzene göre dağıtılacak. Bu gelişmelerin kullanıcıya ne getireceği, webmaster’ların bu gelişmeleri nasıl karşılayacağı henüz muamma. Ancak Web 3.0 olarak da adlandırılan semantik web’e geçişin oldukça sancılı olacağı muhakkak. Şimdilik sadece Google’ın gündemini işgal eden bu gelişmeye diğer arama motorları nasıl ayak uyduracaklar, bu da ayrı bir merak konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir