SEO – Arama Motoru Optimizasyonu

arama motoru optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu

SEOSearch Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu kelimelerinin kısaltılmış halidir. SEO herhangi bir web sitesi veya internet kampanyası için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Eğer sitenizi arama motorları için optimize etmemişseniz, web siteniz trafik akışı kaybediyor demektir. Sitelerinizin arama motorları tarafından doğru bir şekilde algılanabilmesi açısından SEO kritik bir değer taşımaktadır.

SEO Nedir?

SEO, günümüzde daha da önemli hale gelmiştir. Bunun en büyük sebeplerinden biri, bizim için önem taşıyan bir çok şeyi internet üzerinden kolayca halledebiliyor olmamız veya bizim için gerekli olan bilgilere kolayca ulaşabiliyor olmamızdır. Google, Yahoo, Bing ve bazı arama motorları, internet sitelerini sıralandırma yaparken belirli anahtar kelimeleri göz önünde bulundururlar ve bunun için karmaşık bir sistem geliştirmişlerdir. Bu sistem hangi sitelerin hangi kelimelerde ön sıralarda yer alacağına karar verir. Web sitesi sahiplerinin ilk sayfalarda veya ön sıralarda yer almak istemesi oldukça doğaldır. İnternet kullanıcıları genellikle arama yaptıklarında çıkan sonuçlar arasında ilk sırada yer alan siteleri ziyaret ederler. Bu da SEO faktörünün web siteleri için ne kadar önem taşıdığını bize açıkça göstermektedir.

Her web sitesi sahibi, sitesini anahtar kelimede ilk sırada görmek isteyecektir. Bunun için profesyonel kişilerden ( SEO Uzmanı, SEO Danışmanı ) destek alınmalıdır. Bu kişiler sitelerinizi incelerler ve analiz ederler. Bu incelemeler sonucunda çıkan verilere göre SEO işlemlerini sitenize uygularlar. Yapılacak olan yanlış bir işlem web sitenizin Google veya diğer arama motorları tarafından ceza almasına yani sitenizin arama sonuçlarında arka sıralarda yer almasına sebebiyet verecektir.

Sıralama sistemi, ikinci paragrafta belirttiğimiz gibi oldukça karmaşık ve anlaşılması zordur. Teknoloji ilerledikçe SEO sıralama sistemi de değişkenlikler göstermekte ve arama motorları tarafından yeni yeni algoritmalar geliştirilmektedir. Sıralamayı etkileyen bazı faktörlerden bahsedecek olursak başlıcaları şunlardır; Sitenize gelen linkler, Sitenizden çıkan linkler, Sitenizin içeriği, Anahtar kelime yoğunluğu, Etiketler, Meta Tag kullanımı, Web sitenizin trafiği ve ziyaretçilerin sitenizde geçirdiği süre SEO açısından önem taşıyan faktörlerden bazılarıdır.

Web sitenizin trafiğini artırmak veya web sitenizin ziyaretçi sayısını artırmak için mutlaka bir SEO uzmanı ile veya SEO danışmanlığı veren firmalar ile çalışınız. Unutmayınız ki bu konuya hakim olmayan kişiler tarafından yapılacak yanlış bir işlem siteniz için üzücü sonuçlar doğurabilir.

 Search Engine Optimization

2 Replies to “SEO – Arama Motoru Optimizasyonu”

  1. site ekle says:

    Yararli paylasim genelde yorum yapmam ama konudan fazlasıyla faydalandım ellerinize saglik 🙂 temanız bu arada çok hoş..

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir