SEO Çalışmaları ve Performans Göstergeleri (KPI)

SEO KPIYapılan SEO çalışmalarının performansını ölçmenin birçok yolu vardır. Peki ya ölçülen değerlerden hangisi daha önemli ya da hangisinin etkisi daha yüksek?

Kelimelerinizin sıralaması mı, ziyaretçi sayınız mı, linklerinizin kalitesi mi, yoksa sağladığınız kar mı?

İşte yaptığınız SEO çalışmaları sonucunda dikkate almanız gereken en önemli Anahtar Performans Göstergeleri. Diğer adıyla KPI ( Key Performance Indicator )

 

Ziyaretçi Sayısı

SEO çalışmalarının temel amaçlarından biri siteye olabildiğince fazla ziyaretçi toplamak. Ama ziyaretçi sayınızın yüksek olması tek başına yeterli değil. Çünkü aldığınız trafiğin miktarından çok kalitesi önemli. Yani kendinize sormanız gereken sorular şunlar: ziyaretçiler başarıyı hedeflediğim kelimelerimden mi geliyor? Bu trafiğin geri dönüşüm oranı ne kadar?

Ziyaretçi sayınızı düzenli olarak kontrol etmeniz yararınıza. Ama bunu yaparken tek bir sayıya odaklanmak çok da doğru değil. Bunun yerine ziyaretçilerin nerelerden geldiği, hangi kanallardan gelen ziyaretçilerin sitede ne kadar işlem yaptığı ve ne kadar kar getirdiği gibi bilgiler ziyaretçi kalitenizi görmek için kullanılabilir.

Kelime sıralamaları

Kelime sıralamaları SEO çalışmalarının en önemli Anahtar Performans Göstergelerinden. Hedeflediğiniz anahtar kelimelerinizin arama motoru sorgularında kaçıncı sırada yer aldığını, yükseliş ya da düşüşlerini gösterir. Dolayısıyla doğru yolda olup olmadığınızın kanıtıdır. Ama unutmamanız gereken bir nokta var: yaptığınız SEO çalışmasının performansını sadece kelime sıralamalarına bakarak ölçerseniz bu siteniz için en doğru ölçüm yöntemi olmaz. Çünkü ne kadar çok sözcükte ilk sırada çıktığınızdan öte, ilk sırada çıktığınız sözcüklerin aranma hacmi ve size sağlayacağı fayda çok daha önemli faktörler.

KPI’ı geliştirmek için önem verdiğiniz anahtar kelimelerinizin sıralamalarında oluşan değişimleri, sağladıkları karları ve getirdiği ziyaretçi sayısını bir grafik halinde hazırlayabilirsiniz. Böylece yaptığınız bir uygulamanın hedef sözcüğünüzde nasıl bir değişime yol açtığını açıkça görebilirsiniz.

Non-Brand Organik Trafik

Öncelikle aldığınız toplam ziyaretçi sayınızdan yola çıkın. Ardından bunu parçalara ayırıp non-brand sözcüklerinizden gelen trafiğe bakın. Böylece SEO çalışmalarınızdan ne kadar verim alabildiğinizi daha iyi göreceksiniz.

Sitenizin başarısını yaptığınız SEO çalışmaları ile arttırmak yolundaysanız büyük resme bakmak ne kadar önem taşıyorsa küçük detaylara inmek de en az bunu kadar önemli.

Yatırım Getirisi ( ROI)

Aslında KPI’lar içerisinde firmanızın en çok önemseyeceği madde bu olacak. Çünkü ROI sağladığınız başarının maddi geritisini size doğrudan gösteriyor. Ancak konu SEO olunca ROI normalde olduğundan daha farklı incelenmeli. Örneğin bazı e-ticaret siteleri yalnızca ziyaretçinin yaptığı alışverişi baz alarak yatırım getirisi verilerine ulaşıyor. Ama bazı durumlarda ise ziyaretçi siteden alışveriş yapmamış olsa bile, sitede başka işlemler yapması – mesela çeşitli üyelik formlarını doldurması – da yatırım getirisini yükselten bir etken olarak ele alınabilir.

Bir site için SEO çalışması uygulamadan önce yapacağınız işin size kar sağlayıp sağlamayacağını garantiye almanız önemli. Daha sonra arama motoru ve diğer pazarlama araçlarını kullanarak en iyi yatırım getirisini sağlamak için bir plan hazırlayabilirsiniz.

“Brand”

Sadece non-brand sözcüklere değil, brand sözcüklere de önem vermelisiniz. Çünkü onlar da SEO çalışmasındaki en önemli Anahtar Performans Göstergelerinden. Eğer non-brand kelimeleriniz için elinizden geleni yaparken brandi gözardı ederseniz bazı sorunlarla karşılaşmanız muhtemel. Bu durumda:

  • Non-brand sözcükleriniz için ciddi bir çaba harcarken bunu markanızı sağlamlaştırarak desteklememiş olacaksınız.
  • Ayrıca diyelim ki ziyeretçiler organik aramalarla sizin non-brand sözcüklerinize ulaştı ve geri dönüp sizden alışveriş yapmak istedi. Böyle bir durumda marka bilinirliğiniz iyi olmalı. Aksi durumda trafiğinizin getirisi yeterince verim sağlamaz.
  • Firmanız ne kadar büyük olursa olsun, marka bilinirliği her zaman önem taşıyor. Yani kendi marka adınızda ilk sırada çıkabilmelisiniz. Marka bilinirliğinizi non-brand sözcükerinizle bilikte incelediğiniz zaman daha iyi bir analiz elde edebilirsiniz. Ziyaretçiler sitenize öncelikle non-brand kelimelerden mi geliyor, yoksa brand kelimenizden mi ulaşıyor ya da direkt olarak mı ulaşıyor anlayabilirsiniz.

SEO çalışması yaparken tüm ahahtar performans göstergelerini bir arada değerlendirmeli ve büyük resmi görmelisiniz. Dolayısıyla SEO raporu hazırlarken başka faktörleri de göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Örneğin;

Linklerin sayısı: Her zaman aklınızda tutmalısınız ki sahip olduğunuz backlink sayısından çok bunların kalitesi önemli. Eğer sahip olduğunuz link sayısını merak ediyorsanız bile bunu linklerin kalitesi ve çeşitliliği gibi maddelerle birlikte değerlendirin.

Pagerank: Sitenizin gücünü anlamak için pagerankini bilmeniz tabii ki önemli. Ama unutmayın, size ziyaretçi ya da kar getirmeyen bir pagerank hiçbir işe yaramaz.

Rakiplerinizin değerleri: Rakip analizleri kendinizi geliştirmek için size yol gösterecektir. Rakip analizi yaparken anahtar nokta kendi eksiklerinizi belirlemek olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir