SEO Sektörünün Geleceği Hakkında

SEO Sektörü

seo sektörüArama sektörü piyasasının -hali hazırda- lideri konumunda bulunan Google, arama sonuçlarını kullanıcılar yararına düzenlemeyi hedef aldığından sürekli olarak algoritmasını geliştirme ve iyileştirme amacını taşır. Bu amacını gerçekleştirmek içinse çoğu zaman webmaster’ların canını yakan, kaliteli ve özgün siteleri bile arka sıralara atabilecek kadar “sert” tedbirler alan Google’ın yavaş yavaş kan kaybetmeye başladığı ise acımasız bir gerçek olarak göze çarpıyor. Bilhassa sektöre hızlıca bir giriş yapmış bulunan ve televizyonlarda reklamları yayınlanmış bulunan Yandex; bu noktada Google’a kızan kişilerin saf değiştirmesine sebebiyet verecek gibi. Şu da var ki; hemen her algoritma değişikli sonrasında webmaster platformlarında dile getirilen “SEO öldü!” iddiası, arama motoru piyasası var olduğu sürece asla bitmeyecektir. Bu yazımızda SEO’nun neden ölmeyeceğini ve sonsuza kadar nasıl var olabileceğine kısaca değinmiş olalım.

Evet, SEO kendi çapında hayli büyük bir sektör denilebilir. Her gün yüzlerce, belki de binlerce internet sitesi için SEO çalışması yapılıyor. Ortaya çıkan devasa backlink ve trafik maliyetini bir kenara bırakırsak, kişilerin sıralama sonuçları arasında sadece bir sıra daha öne çıkabilmek için ne kadar para harcadıklarını göz önüne aldığımızda bu sektörün bitmeyeceğini anlayabiliyoruz. Yani arama sonuçları her zaman için “backlink” etkenine göre sıralanacaksa, -ki şimdilik böyle gözüküyor- SEO sektörü bitmez. Google “Artık sadece kaliteli içerik yazanları ön sıraya alacağım, backlink çalışmalarınızı yok sayıyorum” dese bu sefer kaliteli içerik SEO için en önemli etken olur ve çalışmalar bu alana yoğunlaşır. Böyle bir olay gerçekleşse, bu sefer makale yazarlığı noktasında ciddi bir patlama olur ve SEO yine bitmez.

Herkes Google’da üst sıralara çıkmak ister. Peki neden? Daha çok ziyaretçi, daha çok kullanıcı ve hepsinden önemlisi daha çok “müşteri” kazanabilmek için. Bunu sağlamak adına mutlaka rakiplerinden daha farklı, daha ekstra bir şeyleri ziyaretçilere sunmak zorunda olan sitenin yapacağı herhangi bir çalışmaya SEO adını verebiliriz. Çünkü yapılan çalışma, arama sonuçları arasında daha ön sıralara tırmanabilmek için gerçekleştiriliyordur. Yani yeri geldiği zaman tasarımı değiştirmek, menülerin sıralamasını değiştirmek, sitenin açılış hızını düşürmek için çalışma yapmak bile bir SEO çalışmasının içerisinde yer alabilir.

SEO sektörünün bitmesi için şimdilik herhangi bir sebep görünmüyor. Ancak ilerleyen günlerde semantik, yani anlamsal aramanın daha da gelişmesi gibi bir durum meydana gelirse sektörde ciddi manada köklü değişiklikler görebiliriz. Ayrıca webmaster forumlarını ziyaret ettiğiniz zaman onlarca, belki de yüzlerce kişinin SEO sektöründen kazanç sağladığını görebilmek de mümkün. Kazanan ve kazandıran bir sektör olan SEO’nun bitebilmesi için rekabetin ortadan kalkması gerekir, bu da sanırım mümkün değil.

2 Replies to “SEO Sektörünün Geleceği Hakkında”

 1. sözlük says:

  Google ve diğer arama motorları algoritmalarını geliştirdikçe, bence SEO sektörü mecburen daha temiz bir hal alacak, tabi bu algoritmalar genelde siyah şapkaları hedef aldığından sadece profesyonellerin yer aldığı bir sektör olacağını da söyleyebiliriz.

  Güzel bir makale olmuş. Ellerine sağlık.

  Cevapla
 2. seo uzmanı says:

  Siteniz ve sitenizdeki bilgiler çok güzel değerli admin… Paylaşımlarınız için teşekkürler!

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir