SEO Uzmanı Kimdir? SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO Uzmanı

seo uzmanıArama motoru sonuçları arasında ilk sıralarda yer almayı hangi işletmeci istemez ki? Bir İstanbul’da bir pastahane işletiyorsanız, arama motoruna “İstanbul pastahaneleri” yazıldığı zaman ilk sırada çıkmak istersiniz. Çünkü ilk sırada yer alırsanız potansiyel müşteriler ilk olarak sizi bulacak, sizin pastahanenizden siparişlerini vereceklerdir. Basit bir örnek olarak bunu sunabiliriz, siz bunu farklı kelimelerde de türetebilirsiniz. Alışveriş siteleri, lokal işletmeceler ve KOBİ’ler, ilk sırada çıkmanın önemini yavaş yavaş fark ediyorlar. Ancak olay, ilk sırada çıkmanın önemini fark etmekle bitmiyor. Bu durum, “Google’da ilk sıraya nasıl çıkarım?” sorusunu da beraberinde getiriyor. Bu noktada ise devreye, yazımızın da ana gündemini oluşturan SEO uzmanları giriyor.

Evet, gelişen teknoloji sayesinde bilgiye kolay ulaşabilen insanoğlu; biraz şansın yardımı, biraz da deneme yanılma yöntemi sayesinde kendi SEO taktiklerini ortaya koymaya başladı. Bu kişiler bir süre sonra kendilerine SEO uzmanı sıfatını vermeyi de uygun gördüler. Diyeceğimiz o ki, piyasada yer alan ve kendine SEO uzmanı diyen çoğu kişi aslında koca bir yalandan ibaret. Adwords reklamlarıyla siteleri üst sıralara taşıyan, normal sıralama sonuçlarını manipüle edemeyen bu kişiler yüzünden küçük işletmecilerin SEO’ya bakış açısı bile değişti denilebilir. Ancak yine de sektörde işinin hakkını vererek yapan, gerçekten bilgili ve ilgili olan SEO uzmanlarının da var olduğunu görmek ümit verici. Kısaca özetlemek gerekirse SEO uzmanı, müşteri tarafından SEO işlemlerinde kullanılmak üzere ayrılan bütçeyi en etkili ve verimli bir şekilde kullanmak, kendilerine de komisyon çıkarmak suretiyle siteyi hak ettiği yere taşımak için çalışma yapan kişidir.

SEO uzmanı öncelikli olarak hangi siteyi hangi kelimelerde üst sıralara taşıması gerektiğini analiz eder. Sitenin arayüzünde bulunan, kullanıcı dostu olmayan kodlama hatalarını ve SEO’ya uygunluk teşkil etmeyen kısımları düzenler. Bu yüzden, SEO uzmanının az da olsa kodlama bilgisinin olması bir artı sağlar. Anahtar kelimelerin rekabetini ve aranma sıklığını kontrol eden SEO uzmanı, kendisine ayrılan bütçeyi etkili bir biçimde kullanmak için kolları sıvar. Kimi SEO uzmanları, çeşitli webmaster platformlarında yer alan backlink satış konularını ciddi şekilde takip ederek, müşteri ile bu kişiler arasında bir köprü görevini üstlenir. Site için uygun gördüğü çalışmaları yaptırır, arada kendi komisyonunu da alır. Bu sayede hem SEO uzmanı, hem de çalışmayı yaptıran müşteri amacına ulaşmış olabilir.

SEO uzmanı mutlaka işe başlamadan önce sözleşme imzalamalı, ve sözleşmeye sadık kalarak aylık / haftalık şekilde müşteriye yapılan çalışmaları raporlamalıdır. Eğer sizler de web siteniz için SEO uzmanıyla çalışacaksanız, bir kurum veya kuruluşla değil; tek bir kişiyle çalışacağınızı göz önünde bulundurarak gerçekten güvenilir kişilerle kesinlikle sözleşmeli olarak çalışmalısınız. Aksi takdirde başınıza istenmeyen sonuçlar gelebilir, vakit ve nakit kaybıyla karşı karşıya gelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.