Site İçi Bağlantı Yapısını Geliştirme İpuçları ve SEO

site içi link yapısıSite içi bağlantılar arama motoru optimizasyonu ( SEO ) için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Fakat ülkemizde çoğu web site sahibi, site içi bağlantılara gerektiği kadar önem vermiyor veya önemli olmadığını düşünerek site içi linkleme diye tabir edebileceğimiz SEO uygulamasını yerine getirmiyor.

SEO açısından site dışı bağlantılar ( external links ) ne kadar büyük bir öneme sahipse, site içi bağlantılar da ( internal links ) bir o kadar önemlidir. Site içi link akışını düzenli ve doğru kullanmak, ziyaretçiler açısından sitenin kullanılabilirliğini arttıracak, aynı zamanda arama motorlarının sitede bulunan diğer bağlantılara kolayca ulaşmasına olanak sağlamış olacaktır. Peki neler yapmak gerektiğini maddeler halinde sıralayalım;

 • Çeşitli SEO analiz programlarını kullanarak en çok bağlantı verilen sayfalarımızı tespit ederiz ve bunun bir listesini oluştururuz. Bu sayfaları etkili bir biçimde kullanmak istiyorsak diğer önemli gördüğümüz sayfalarımıza, en çok bağlantı verilen sayfalarımızdan  bağlantılar verebiliriz ve bu sayede site içi link akışını sağlamış oluruz. En çok bağlantı verilen sayfalarımız, otorite olmuş veya olacak sayfalardır. Bu yüzden bu sayfalardan verilen linklerin öncemi büyüktür fakat abartmamakta fayda olduğunu tekrar belirteyim.
 • Bir web sitesinin ana sayfaları genellikle en çok bağlantı barındıran sayfalardır. Ana sayfalar Google’ın gözünde büyük öneme sahiptir, bunun en büyük sebebi ana sayfaların arama motorlarına daha güçlü sinyaller gönderiyor olmalarıdır. Bu sinyallerin güven ve otoriteyle alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Buna dayanarak sitemizin ana sayfasında bulunan linklere dikkat etmemiz gerekir ayrıca  ana sayfamızda gereksiz ve aşırı site içi bağlantı bulundurmamamız faydamıza olacaktır.
 • Hemen hemen tüm sitelerde ziyaretçilere fazla bilgi sunulan sayfalar vardır. Bu sayfalar arama motorları açısından ayrı bir öneme sahiptirler ve daha çok sevilirler. Bu yüzden, içeriği az olan sayfalara göre veya yeterli bilgiye sahip olmayan sayfalara göre daha yüksek bir değere sahip olurlar. Bu sayfalardan diğer sayfalara vereceğimiz link veya linkler hem link akışını sağlamış olacak hem de link verdiğimiz sayfanın değerini arttırmış olacaktır.
 • Yine birçok sitede iletişim, gizlilik politikası, hizmet koşulları ve buna benzer daha yüzeyde kalan sayfalar bulunmaktadır. Bu sayfalardan da diğer sayfalarımıza link çıkışı yapabiliriz. Fakat yeterli içeriğe sahip olmayan sayfalardan yapılan link çıkışlarının faydadan çok zarar getireceğini belirtmek isterim.
 • Sürekli olarak tartışma konusu olan footer linklerin ( sitenin en altında bulunan bağlantılar ) eskisinden biraz daha az değerli  düşünmüyorum. Makale içerisinde yer alan linklerin arama motorları açısından daha öncelikli ve daha etkili olduğuna inanıyorum.
 • Navigasyon linkleri kullanarak ziyaretçileri tarayıcıdaki geri butonuna basmak zorunda bırakmadan, ziyaretçilerin sitemizde rahat bir şekilde dolaşmasına imkan sağlamak SEO açısından önem taşımaktadır.
 • Site içi bağlantıların düzenli bir şekilde notunun alınması gerekir. Bunun en büyük sebebi bir bağlantıyı revize etmek istediğimizde kolayca hangi sayfada yer aldığını tespit etmektir. Bunun yanında Site içi bağlantılarımızı, Google Webmaster Tools’tan iç bağlantılar panosundan da takip edebiliriz. Sistemli ve düzenli olunduğu takdirde hem yapacağımız SEO işlemlerinin süresi kısalacak hem de hedeflediğimiz sıralamaları elde etmemiz kaçınılmaz olacaktır.

One Reply to “Site İçi Bağlantı Yapısını Geliştirme İpuçları ve SEO”

 1. ofis mobilyaları says:

  Paylaşım için teşekkürler çok faydalı oldu…….

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir