Sitenizi Olumsuz Etkileyen 5 Etken

Sitenizi Olumsuz Etkileyen Faktörler

seoGoogle Webmaster Tools kullanan çoğu web site sahibine geçtiğimiz günlerde Google tarafından “doğal olmayan backlinkler” noktasında bir uyarı mesajı gönderilmişti. Söz konusu mesajda Pagerank değerini arttırmak için link satın almanın Google kurallarına aykırı olduğundan ve doğal olmayan backlink kullanımınından kaçınılması gerektiğinden söz edilmişti. Google yöneticileri bu uyarı mesajlarının manuel, yani siteler belirlenerek gönderildiğini belirttiğinden tüm webmasterları bir telaşenin sardığından da bahsedilebilir. Daha sonra Nisan ayının sonlarına doğru yaşanan sıralamalardaki akıl almaz oynamaların sebeplerini araştırma yoluna giden webmasterlar, sıralama değişiklikleriyle gelen bu mesajların arasında bir bağ kurmaya başlayarak doğal olmayan backlinklerle nasıl baş edeceklerini araştırmanın peşine düştüler. İşin aslı doğal olmayan backlinklerin varlığını Google en başından beri biliyordu. Ancak acaba site sahiplerini bu noktada uyarmak Google’ın yeni bir politikasının temelini mi oluşturuyor? Bu sorunun cevabını ilerleyen günlerde alabilmemiz muhtemel. Yazımızda sıralamanın neden değişmiş olabileceğiyle alakalı olarak tahminlerde bulunacak ve web site sahiplerine yol gösterme amacını güdeceğiz.

Fazlaya kaçmak

SEO çalışmalarının özünü oluşturduğuna inandığımız “azı karar, çoğu zarar” sözünü tekrar hatırlatmakta fayda var. Sıralamada geri düşmenize, arka sayfalar arasında kaybolmanıza aşırı backlink almanız ve Google’ın bu backlinklerin doğal olmadığı kanısına varması sebep olmuş olabilir. Bunun için her zaman az ve öz link almanız, 100 tane çöp site yerine 10 tane kaliteli siteyi tercih etmeniz gerekiyor.

Kalıcı olmayan linkler

Google’ın bir diğer kriteri, linklerin kalıcı olmasıdır. Çoğu anti-seo çalışmasının temelini oluşturan linkleri ekleme ve ardından kaldırma işlemi, Google’ın kalıcılık kriterine ne kadar önem verdiğinin bir kanıtıdır. Trustrank‘ı yüksek sitelerden aldığınız linklerin kalıcı olmasına özen göstermeli ve silinmemesi için çaba göstermelisiniz. Bunun için en mantıklı backlink yöntemi de tanıtım yazısı satın almaktır.

Algoritma değişikliği

Herhangi bir değişiklik yapmasanız dahi, Google kullandığı algoritmaları güncelleme yoluna giderse siteniz arka sıralarda kendine yer kapabilir. Bunun için Google’ın çıkardığı güncelleme ve değişiklikleri düzenli olarak takip etmek gerekir. Bunun yolu da Matt Cutts’un blog adresini ve Google resmi blogunu takip etmekten geçer.

Kalitesiz linkler

Onlarca, hatta yüzlerce link çıkışına sahip olan sitelerden aldığınız backlinkler size yarar sağlamayacağı gibi, zarar da getirebilir. Bunu önlemek için link alacağınız siteleri özenle belirlemeli, mümkünse trustrank ve pagerank değerini göz önünde bulundurmalısınız.

Anti-SEO ( Negatif SEO )

Yukarıda bahsedilen maddelerden hiçbirisi sizin durumunuzu özetlemiyor olabilir. Hayli kızgın bir rekabetin hüküm sürdüğü SEO piyasasında Anti-SEO işlemlerine maruz kalan bir kurban da olabilirsiniz. Rakibiniz hacklink ile sizin adınıza backlink işlemleri yaparak sitenize zarar vermeye çalışabilir, kalitesiz sayfalardan adresinize link çıkışı yaparak yine arama sonuçları arasında kaybolmanızı hedefleyebilir. Bunu önlemek için Google Webmaster Tools’tan veya diğer backlink sorgulama sitelerinden sitenize giden bağlantıları özenle kontrol etmeniz gerekmekte ve sakıncalı gördüğünüz backlinkler hangi sitede bulunuyor ise o sitelerin sahipleri ile iletişime geçerek linkinizin kaldırılmasını talep etmeniz gerekmekte. Google, hacklinkere verdiği değeri sıfırlamadığı sürece bu durum bu şekilde sürüp gidecek gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir