Sosyal Medya ve SEO

Sosyal medyayı etkin kullanmanın yararları ve SEO

smoSanal alem oldukça geniş bir derya. Bilhassa sosyal medya platformlarında her gün kitaplarca söz yazılıyor, terabaytla ifade edilen boyutlarda da video ve resim paylaşımı gerçekleşiyor. Şirketler de bu ciddi potansiyeli gördükleri için, artık SEO denildiği zaman sadece arama motorunda yükseliş sergilemekten daha fazlasını düşünüyorlar. Sosyal medyayı etkin kullanan büyük firmalar hayran kitlelerinde ciddi artış sağlarken, potansiyel müşteri sayısının artışını da zevkle izleyebiliyorlar.

Facebook, Twitter ve Google Plus gibi yaygın platformları kullanan şirketler daha kurumsal ve müşteriyle ilgili bir firma imajını da oluşturmuş oluyorlar.

Evet, temel olarak sosyal medyayı kullanmanın kurum ve kuruluşlar için gerekliliğinden bu şekilde bahsedebiliriz. Sosyal medyayı etkin kullanır ve bir sosyal medya uzmanından yardım alırsanız, müşteriyle birebir iletişime geçerek firmanızı müşteriye benimsetebilirsiniz. Bunun yanı sıra ciddiyeti ve kurumsallığı zedelemeden sosyal ağları etkin kullanmanın oldukça ciddi bir uğraş olduğunu hatırlatmakta fayda var. Söz gelimi bir ayakkabı firmasının sosyal ağlardaki sayfasında komik videolar paylaşılıyorsa, sosyal medya kullanımını mutlak surette gözden geçirmek ve bir çeki düzen vermek gerekiyor demektir. Çünkü reel hayatta olduğu gibi, sosyal mecralarda da rekabetin had safhada olduğu bir gerçektir.

Sosyal Medya

Sosyal medyayı etkin kullanmanın yararları sadece müşteriyle iletişim ve kurumsallığın sağlanması gibi artılarla kısıtlanmamalı. Yazımızın başlığında yer alan SEO etkenine de dolaylı olarak etki eden bu mecralarda sitenizde yer alan içerikleri paylaşmak, anahtar kelimeleri geçirmek ve diğer kişilerin de paylaşmasını sağlamak sitenizin arama motorlarında yükseliş göstermesini sağlayabilir. Peki nasıl?

Yazılarımızın temelini oluşturan, arama sonuçları sayfasını manipüle etmek olarak da niteleyebileceğimiz Arama Motoru Optimizasyonu; Google tarafından belirtildiği üzere 200 farklı etkenin bir araya gelmesiyle oluşur. İnsanların kitleler halinde sosyal mecralara akın ettiğiniz farkında olan Google, botlarını bu sitelerden neredeyse hiç çıkarmaz. Sosyal ağları sürekli indexleyen, kullanıcıların paylaştığı ve ilgisini çeken bağlantıları analiz eden Google; arama motorunda da bu sayfaları üst sıralara taşıyabilir. Kullanıcının her zaman yanında olan ve onun aradığı içeriği en kısa yoldan ulaştırma amacında olduğu için böyle bir karara imza atan Google, yayına soktuğu Plus servisiyle de bunu kanıtlıyor aslında. Plus servisini kullandığınız zaman çevrenize eklediğiniz kişilerin +1 yaptığı sayfaların SERP’i doğrudan etkiliyor olması; diğer platformlar için Google’ın bunu yapabileceği sinyalini de veriyor aslında.

Her ne olursa olsun, SEO’yu sadece sıralama sonuçlarından ibaret görmemek gerektiği ve müşterilerinizle doğrudan etkileşime geçmenin gerekliliği tartışılamaz. Arama motorunda yükselemeyebilirsiniz, ancak Facebook’ta yüz binlerce kişilik bir hayran kitleniz varsa bu kişilere istediğiniz ürünü pazarlayabilirsiniz. Bunun yolu da yazımızda bahsettiğimiz gibi, sosyal medyayı etkili kullanmaktan geçer. Kişisel olarak şirketiniz adına Facebook, Twitter ve Google Plus hesaplarını açabilir, belirli bir süre yönetebilirsiniz. Ancak işi ehil bir sosyal medya uzmanına bırakmanız faydanıza olabilir.

One Reply to “Sosyal Medya ve SEO”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir