Sosyal Medyanın Şirketler Açısından Önemi

sosyal medyanın önemiGelecekte internet dünyasında neler olacağını tahmin etmek oldukça zordur fakat kendimizi yakın zaman içerisinde gerçekleşecek olan değişikliklere hazırlayabiliriz. Bu yazımda bahsedeceğim konu sosyal medya kullanımı ve bazı sosyal ağların şirketler açısından taşıdığı önemdir.

Günümüzde şirketlerin ve internet dünyasında yer etmiş veya edinmek isteyen web sitelerinin sosyal medyayı etkili bir şekilde kullandığını hepimiz biliyoruz. 2012 yılında sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile şirketler sosyal medya  uzmanları ile çalışmalarına hız verdi ve şirketlerin sosyal medya uzmanı arayışları gün geçtikçe artmakta. Şirketler için SEO ve sosyal medya vazgeçilmez bir hal aldı. Bunun sebebi, şirketlerin internet dünyasındaki büyümenin farkında olması, kazançlarını arttırmak istemesi ve bu yönde sürekliliği sağlamak istemesidir.

Şirketlerin sosyal medyaya ağırlık vermesinin en önemli sebeplerinin başında güçlü bir pazarlama kampanyası oluşturulmak istenmesinin geldiğini söyleyebiliriz. Sosyal medya, şirketlerin hedef kitleye ulaşmalarına ve bu hedef kitlenin hissiyatını anlamasına kolaylık sağlamıştır. Önümüzdeki yıllarda şirketlerin sosyal dinlemeye daha fazla önem vereceği aşikardır.

Facebook Sayfalarının Önemi

facebookFacebook gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Facebook kullanıcılarının çokluğu, reklam ağı oluşturmak isteyen şahısların, kuruluşların veya ürün satmak veya tanıtmak isteyen pazarlama işiyle uğraşanların vazgeçemeyeceği bir site haline geldi. Fakat şirketler için oluşturulan Facebook sayfalarındaki takipçilerinin çokluğunun önemi ancak hedef kitleden oluşuyorsa fayda sağlayabilir.

Facebook sayfalarının düzenlenmesi ve yönetilmesi şirketler için büyük önem taşımaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden bazıları, şirketlerin reklam kampanyalarını Facebook sayfaları üzerinden gerçekleştirerek reklam maliyetlerini azaltmak ve hedef kitlelerinin veya takipçilerinin yeniliklerden haberdar olmalarını bu sayfalar aracılığı ile sağlamaktır.

Gün Geçtikçe Büyüyen Google Plus’ın Önemi

google plusŞu an için Google+ belki çoğu kişi tarafından bilinmiyor ve kullanılmıyor fakat gün geçtikçe kullanıcı sayısı artmakta ve büyümeye devam etmektedir. Önümüzdeki 1 yıl içinde Google Plus‘ın kendinden çokça söz ettireceğini düşünüyorum. Google+ üzerinden oluşturulacak olan işletme sayfalarına Google’ın daha fazla seçenek sunacağını ve diğer popüler Google hizmetleri ile bağlantılı olacak olması kullanımının artmasında önemli bir etken olacaktır. Sosyal Medya’nın öneminin her geçen gün artıyor olması nedeniyle Google Plus’ın bizlere sunacağı seçeneklerde artış bekleyebiliriz. Google+ üzerinden işletme sayfalarınızı geç olmadan oluşturmanız ve paylaşımları buradan da yapmanız ileride avantaj sağlayacaktır.

Twitter Kullanımının Yaygınlaşıyor Olması ve Önemi

twitterTwitter üzerinden oluşturduğunuz hesaplar ile sizleri takip edenlerin yeniliklerinizden veya kampanyalarınızdan haberdar olmalarını  kısa sürede sağlayabilirsiniz. Gün geçtikçe kullanımı yaygınlaşan bu mikro blog servisi, şirketiniz açısından hedef kitlenizin hissiyatını öğrenmek ve anlamak açısından oldukça önemlidir.

2 Replies to “Sosyal Medyanın Şirketler Açısından Önemi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir