Nis
17
2012

Tanıtım Yazıları – Tanıtım Makaleleri ve SEO

Tanıtım Yazısı, Tanıtım Makaleleri

reklam makaleleriSEO dediğimiz kavram her geçen gün kalıp değiştirmeye devam ederken, en büyük ve yaygın arama motoru olan Google’da sıralama sonuçlarını etkileyecek algoritma değişikliklerine hız veriyor. Dün çalışan ve sitemizi birinci sıraya taşıyabilen SEO teknikleri, bugün başka bir sitede aynı etkiyi gösteremeyebiliyor. Dolayısıyla web site sahiplerinin güncel olarak yeni algoritmaları takip etmesi ve deneme / yanılma yöntemiyle de olsa kendi SEO taktiklerini oluşturması gerekmektedir.

SEO’nun yapı taşlarını oluşturan en büyük maddelerden birisi, kuşkusuz “backlink“tir. Bir sitenin, bir başka site tarafından Google’a tavsiye edilmesi anlamını taşıyan backlink, bugüne kadar çoğu kişinin SEO çalışmalarının temelini oluşturuyordu. Tamamen spam ve kullanıcı dostu olmayan yöntemlerle backlink çalışması yapan kişiler bir dönem haksız olarak üst sıraları işgal ettiler, gerçekten emek veren ve ziyaretçiye aradığını sunan siteleri ise arka plana attılar. Peki bu durum Google’ı hoşnut etti mi? Pek sayılmaz. Blog backlink ve profil backlink gibi çalışmalarla doğal olmayan yöntemlerle backlink kazanılan günler ise şimdilik geride kalmış gibi gözüküyor. Artık Google daha doğal backlink yöntemlerine önem veriyor ve bu backlinkleri kaale alarak sitenin sıralamasını değiştiriyor. Peki bu backlink çeşidi nedir? Cevap belli, tanıtım yazıları.

Genellikle Alexa ve PR değeri yüksek sitelere verilen tanıtım yazıları, çalışma yapılacak sitenin genel olarak tanıtımının 150-250 kelime arasında bir makalede toplanması ve yükselişin hedeflendiği anahtar kelimelerin de cümle içinde kullanılmasından oluşur. Söz gelimi “oyuncak araba” kelimesinde ilk sıraya çıkmak isteyen bir site sahibi, yazdığı veya yazdırdığı tanıtım yazısında mutlaka bu anahtar kelimeyi geçirmelidir. Tanıtım yazılarının son dönemde trend haline gelip sık kullanılan bir backlink alma yöntemi olmasının altında ise, kuşkusuz doğal gözükmesi yatıyor. Tanıtım yazısı verdiğiniz siteyi ziyaret eden bir kişi kendi isteğiyle sizin sitenizi ziyaret edip alışveriş gerçekleştirebilir. Blog backlink gibi sıradan backlink yöntemlerinde bu imkan yok denecek kadar azdır, belki de imkansızdır. Bu nedenle tanıtım yazıları son dönemde SEO danışmanları veya SEO uzmanları tarafından da sıkça tavsiye ediliyor.
Tanıtım yazısının maliyetleri ise yine diğer backlink çeşitlerine kıyasla biraz pahalı. Ancak 100 tane değersiz siteden backlink almak yerine, 1 tane değerli siteden backlink almanın daha evla olduğu kanaatindeyseniz kesinlikle tanıtım yazılarını tercih etmelisiniz. Tanıtım yazılarının fiyatları ise siteden siteye değişiklik gösterebiliyor. Sitenin Alexa ve Pagerank değeri en önemli etkenler arasında yer alırken, ziyaretçi sayısı yüksek bir siteye tanıtım yazısı vermeniz de fiyatı arttıracaktır.

Tanıtım yazıları genelde kişisel web sitesi olarak tabir ettiğimiz blog sayfalarında yayınlanır. Bu sayfaların takipçi kitlesi hali hazırda bulunduğu için, reklam yapılmaya da gayet müsait bir zemindir. Gözünüze kestirdiğiniz veya kişisel olarak da takip ettiğiniz bir blog adresinde reklam yayınlamak istiyorsanız blogların iletişim sayfasını da kullanabilirsiniz.

3 YorumYorum Yap

  • verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. google kesinlikle sizinde belirttiğiniz gibi yeni kriterler getirdi.

  • Hocam site tanıtım için yazılan makaleler işe yarıyor mu? SEO çalışmalarını yayınladığınız makaleler doğrultusunda yapmama rağmen bir türlü sitemin PR değeri 1 hiç değişmiyor. Sitenin domain yaşı 4 yıl 6 ayı doldurmasına rağmen bir türlü PR değerinde bir artış söz konusu olmuyor. Çalışmalarınızı beğenerek takip ediyorum. İnşallah yararı dokunur. Kolay gelsin.

    • Merhaba;

      Evet tanıtım yazıları, press releaselerin işe yaradığını söyleyebiliriz. Farklı yerlerde yayımlanan tanıtım yazılarınızın özgün ve gerçekten kaliteli olduğuna emin olun. Hedef kelimeleriniz doğrultusunda, keyword yoğunluğunu koruyarak ve çeşitlendirerek yazılar yayımlayın.Yaptığınız çalışmaların neleri kapsadığını paylaşırsanız daha net bilgiler verebilirim. PR bildiğimiz gibi eski önemini kaybetti. PR’si yüksek olan bir sitenin ön sıralarda yer alması veya fazla trafik alması gibi bir durum söz konusu değildir. Sitenizin aldığı pagerank, backlinklerinizin pageranklerine göre şekilleniyor. Pagerankin önemini kaybettiğini veya önem derecesinin çok azaldığını söyleyebiliriz. Pageranke bakarak tanıtım yazıları almayın, trust değeri yüksek olan sitelerden tanıtım yazıları almaya özen gösterin.

      İyi çalışmalar…

Yorum Yap

DMCA.com