Web Tasarımı ve SEO

Web Tasarım ve SEOSEO (Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu son yıllarda git gide önemini daha da belli etmeye başlamış ve internet sektöründe başarının en önemli anahtarı olduğunu da büyük çevrelere duyurmuştur.

SEO kavramı her ne kadar arama motoru optimizasyonu manasına gelse de öncelikle kullanıcılar için yapılan düzenlemeleri konu alır. Arama motorlarının en temel kuralı, Google, Yandex, Bing, Yahoo farketmez, kendi kullanıcılarına en kaliteli web sitelerini sunmaktır. Bir arama sitesine sahip olsa idiniz, siz de doğal olarak yapılan sorgulara en mantıklı, en iyi içerikleri sunmak için canla başla çalışırdınız.

Bir web sitesinin kalitesini arttırmak için, elbette özgün olmak, güncel olmak gerekecektir fakat bunun yanında web sitenizde bulunan içeriği (yazı, görsel, video…) ne şekilde sunduğunuz da çok önemlidir, işte bu sunum kısmı da tamamen tasarımınız ile alakalı bir konudur.

Web Tasarımı, site kalitesini doğrudan etkileyen etkenlerden biridir. Ayrıca, kullanıcının siteden memnun kalması da büyük oranda tasarımınızın iyiliği ile doğru orantılıdır.
İnanın milyarlık reklam bütçeleri de ayırsanız, her türlü dış desteği de alsanız, kötü ve hatalı bir tasarımda ısrarcı olduğunuz müddetçe işleriniz istediğiniz noktaya ulaşamayacaktır.

Burada tasarım konusundan kastımız, zevkinizden ziyade son yılların gereklilikleridir. Örneğin, web sitenizin tasarımı tüm tarayıcılar ve mobil aygıtlar ile uyumlu mu ? İnternet kullanıcıları, özellikle son 1-2 yılda internete giriş aracı olarak, mobil aygıtlara yönelmektedirler. Eğer sizin web siteniz eski bir tasarım teknolojisi kullanmaya devam ediyorsa, bu yeni mobil aygıtlarda sağlıklı şekilde çalışamayacak, tüm tarayıcılarda görünmesi gerektiği gibi görünmeyecek ve haliyle kullanıcılarını mutsuz edecek ve kan kaybedecektir.

Bir kullanıcının sizden vazgeçmesi bile web siteniz için kötü bir referanstır, eğer siteden hemen çıkma oranınız çok yüksek ise mevcut web sitenizde sıkıntılı durumların olduğu da açıktır. Bu sıkıntıların da büyük bir bölümü ya ilgisiz içerikten ya da başarısız tasarımlar yüzünden gerçekleşmektedir.

Responsive Web Design denen akım, 2012 yılı ile ortaya çıkmış, web tasarım konusunda çığır açmış, tüm arama motorlarının önerdiği ve desteklediği, web sitesinin tüm tarayıcılar ve mobil aygıtlarda orantılı olarak küçülüp sığmasını ve büyük ekranlara göre de büyüyüp sayfaya oturmasına olanak sağlayan bir teknolojidir.

Burada oranlar konuşur ve kullanıcı ne kullanıyorsa kullansın, web sitesini tasarımsal yönden aynı kalitede kullanır ve hiçbir zorluk çekmez. Bu tarz tasarıma sahip web sitelerinde, mobil aygıtlardan girdiğinizde, oradan oraya yönlendirilmez, siteyi rahatça kullanabilirsiniz.

SEO için de bu tarz yeni nesil tasarımlar faydalıdır, çünkü kullanıcıların sevdiği, teknolojik, güvenilir ve  sağlıklı sunumlar yapmanıza olanak sağlar. Ziyaretçilerinizi memnun ederseniz, arama motorları da muhakkak sizi memnun ederler. Çünkü dolaylı yoldan, sizin ziyaretçileriniz başta Google olmak üzere, tüm arama motorlarının da ziyaretçileridir.

SEO ile başarılı olmanın ilk adımı en başta da söylediğimiz gibi, ziyaretçilerimizi mutlu etmekten geçmekte. Ziyaretçileri mutlu edebilmek için de muhakkak kullanıcı dostu web siteleri tasarlamak şart. Bu nedenle değişime, gelişime ayak uydurmak büyük önem arz etmekte.

Bugün dünyaca ünlü web siteleri bile alışkanlıkları bir yana bırakıp, gerekli atılımları, gerekli kararları tüm risklere rağmen alıyor ve uyguluyorsa, bu yola herkesin girmesi gerektiğini düşünüyorum.

İnternet teknolojileri sürekli gelişmekte, değişmekte ve internet dünyası gelenekçilerin başarılı olabildiği bir mecra değil, hiçbir zaman da olamayacak.

One Reply to “Web Tasarımı ve SEO”

  1. Yakup Kasa says:

    Web tasarıma önem vermeden seonun çok bir anlamı yok anladığım kadarıyla

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir