Youtube Videoları İçin SEO İpuçları

Video Siteleri İçin SEO Teknikleri

video seoEtkili bir SEO çalışması yapabilmek için videoların önemi her geçen gün artmaktadır. Sitede kalma süresinin önemi son güncellemeler ile daha da önem kazanmıştır ve SEO açısından bakıldığında videolar, ziyaretçilerin sitede daha uzun süre vakit geçirmelerini sağlamaktadır.

Günümüzde online videolar, bilgi paylaşımı açısından oldukça önemli hale gelmiştir. En büyük video sitesi ünvanını elinde bulunduran Youtube sitesinin sosyal ağlar içerisinde paylaşılma oranı oldukça yüksektir. Facebook ve Twitter üzerinden günde milyonlarca Youtube video paylaşımı yapılmaktadır.

Etkili SEO teknikleri ile videoları arama sonuçlarında üst sıralara  çıkarmak ve kolay erişilebilir duruma getirmek mümkündür. Arama motorları bir videonun içeriğini anlayamazlar. Bu sebeple videolara uygulanan SEO yöntemleri; başlık, açıklama ve etiketlerden oluşmaktadır.

SEO Dostu Video Başlığı ve Açıklama Oluşturma

Video başlığınızı oluştururken başlık yapısını aranma ihtimali en yüksek olacak şekilde oluşturmanız, videoya erişimi kolaylaştıracaktır. Başlık içerisinde, açıklamada ve etiketlerde anahtar kelimeler mutlaka geçirilmelidir. Anahtar kelimelerinizi seçerken, Google Adword Anahtar Kelime Aracı’nı kullanarak hangi kelimelerin ne oranda kullanıldığı hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Youtube video başlıkları en fazla 100 karakter şeklinde oluşturulabilmektedir. Başlığın ilk kelimesinin anahtar kelimeniz olması büyük avantaj sağlayacaktır.

İzleyiciler videoyu izlemeden önce video hakkında bilgi almak isteyeceklerdir. Video açıklaması SEO açısından çok önemli bir bölümdür. Arama motorları videonuzu indekslerken bu açıklamadan yararlanacaktır. Youtube videolarına 5000 karakter uzunluğunda açıklama  eklenebilmektedir. Bu nedenle bu alan çok dikkatli bir şekilde kullanılmalı ve SEO açısından kusursuz hale getirilmelidir.

Başlık içerisinde kullanılan anahtar kelimeler, açıklama bölümünde de mutlaka yer almalıdır. Abartıya kaçmadan anahtar kelimeleri ve eş anlamlılarını açıklama kısmında ve etiketlerde kullanmalısınız.

Etiketler ise anahtar kelimeleriniz dışında izleyicilerin arama ihtimali olan alternatif anahtar kelimeler olarak düşünülebilir. Etiketler için uzunluk sınırlaması 120 karakterdir. Videoyu upload atmeden önce, ana anahtar kelimeniz ilk başta olmak üzere, mutlaka etiketleri oluşturmalısınız.

Son olarak videolarınızı çeşitli sosyal medya ağlarında, forumlarda ve bookmark adıyla bilinen sosyal imleme sitelerinde paylaşarak daha fazla izlenmesini sağlayabilirsiniz.

2 Replies to “Youtube Videoları İçin SEO İpuçları”

  1. Yemek Odası says:

    Youtube video ile yapılan backlink çalışmaları oldukça etkili. Deneyip görebilirsiniz kesinlikle tavsiye ediyorum.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir