Ziyaretçileri Sitede Uzun Süre Tutmak

Neden ziyaretçileri sitemizde uzun süre tutmalıyız?

Google SEOSEO üzerine yazdığımız yazılarda siz değerli okuyucularımıza nacizane bilgilerimizi aktarmaya devam ediyoruz. Evet, hepimizin bildiği üzere SEO, farklı kriterlerin bir araya gelmesiyle meydana gelir. Ancak SEO’yu sadece sıralama sonuçlarında üst sıralara çıkmak kalıbıyla daraltmak büyük haksızlık olacaktır. Unutmamak gerekir ki SEO sadece SERP manipülasyonundan ibaret değildir. Ziyaretçinin sitede daha uzun süre vakit geçirmesini sağlamak da SEO çalışmaları esnasında yapılması gereken diğer işlemler arasında yer almaktadır. Peki ziyaretçinin sitede uzun süre vakit harcamasının bize ve sitemize ne gibi yararları dokunabilir? Ve hepsinden önemlisi, ziyaretçinin sitede uzun süre vakit harcamasını nasıl mümkün hale getirebiliriz? Bu soruların birden fazla cevabı var, ancak öncelikle ziyaretçiyi sitede nasıl tutabileceğimiz sorusuna yanıt bulalım. Yanıtı ise bir kaç madde şeklinde sıralayabilmek mümkün, şöyle ki:

1-) Tasarım
Tasarım kullanıcıyı cezb ederse ziyaretçi sitede daha çok vakit geçirmek ister. Aksi takdirde ise aradığı içeriği bulduğu an siteden çıkma çabası içerisine girer. Tasarımı şık ve göze hitap eden bir şekilde ayarladıktan sonra ise, kullanışlı olmasına yoğunlaşmak gerekebilir. Menülerin kolay ulaşılabilir olması, Breadcrumb adı verilen navigasyon şemasının sitede yer alması şablonunuzu kullanışlı hale getirebilir.

2-) İçerik
Salt metin içerik yerine, görsel resim ve videolarla süslenmiş bir yazı ziyaretçiyi sitede daha çok tutabilir. Bunun yanı sıra kısa ve anahtar kelimelere boğulmuş içerikler kullanıcıyı memnun etmeyeceği için, sitede vakit geçirme süresini kısaltabilir.

3-) Sayfalama
Çoğu haber sitesinde görmüşsünüzdür, resim galerileri tek bir sayfa yerine onlarca sayfadan yayınlanır. 50 resimlik bir galeriyi gezebilmek için tam 50 kere bir butona tıklamanız gerekebilir. Peki neden? Cevap basit, ziyaretçilerin sitede daha fazla vakit geçirmesini sağlamak. Sizler de sitenizde yer alan uzun içerikleri sayfalara bölerek kullanıcıyı oyalayabilirsiniz. Ancak pek kullanışlı bir yöntem olmadığı için dikkatli olmakta da fayda var.

Temel olarak ziyaretçiyi sitede nasıl tutacağımız sorusuna bu maddelerle cevap verebiliriz. “İyi de, neden ziyaretçiyi sitede tutmalıyız ki?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bu sorunun cevabını ise aşağıdaki maddeler altında verebiliriz:

1-) Alexa
Kullanıcının sitede daha fazla vakit geçirmesi sitenizin Alexa değerine etki eden en önemli etkenlerden birisidir. Kullanıcılar çok fazla vakit geçiriyorsa daha hızlı bir şekilde Alexa sıralamasında düşüş yaşayabilirsiniz. Alexa değeriniz düşerse de daha fazla link satışı yapabilir, ekstra gelir kazanabilirsiniz.

2-) Reklamlar
Sitede çokça vakit geçirmeye başlayan ziyaretçi, bir süre sonra siteye alışkanlık göstererek reklamlara daha çok tıklama eğilimi gösterebilir. Sitede 10 saniye geçiren kişiyle 10 dakika geçiren kişinin reklamlara tıklama oranını karşılaştırdığımızda bu farkı görebiliriz.

3-) Sadık müşteri
Sitede aradığını bulabilen, eğlenceli vakit geçiren bir kişi artık sizin sadık bir kullanıcınız haline gelmiş demektir. Bilhassa e-ticaret siteleri için ciddi önem arz eden “sadık müşteri” kavramına da alabileceğimiz bu kullanıcılar, bir dahaki alışveriş işlemleri için ilk önce sizin sitenizi ziyaret edecektir.

2 Replies to “Ziyaretçileri Sitede Uzun Süre Tutmak”

  1. selahattin says:

    yararlı bir yazı olmuş. tasarımın güzel olması konusuna da özellikle katılıyorum.bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

    Cevapla
  2. Cenk says:

    Ziyaretçileri sitemizde ne kadar uzun süre tutarsak, Google’ın sitemize verdiği değer de artacaktır. Bu sebepten dolayı büyük öneme sahip.

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir